BAKÜ-CEYHAN PETROL BORU HATTI

, , Sende yorum yap

Azerbaycan petrollerinin, Türkiye üzerinden geçecek bir boru hatti ile Akdeniz’e akitilmasini saglayacak boru hattinin yapimi ile ilgili anlasma hafta basinda imzalandi.
Bu anlasmanin Türkiye için çok çok büyük önemi var:
1. Türkiye, Orta Asya petrolünün Karadeniz’e akitilmasina karsi bir politika izliyor. Bu durumda Bogazlar’da tanker trafigi artacak. Buna karsilik Türkiye’nin hiçbir kazanci olmayacak.
2. Irak’in Türkiye üzerinden geçen petrol boru hatti kullanilmiyor. Türkiye, Irak disinda bir baska petrol üreticisi ülkenin Türkiye üzerinden boru hatti geçirmesini, “Türkiye yolunun önemi-ni ortaya koyacak bir gelisme olarak” degerlendirdiginden, uzun
süredir bir “öncü ülke bulma arayisinda”… Bir “öncü çikar ise” bunu digerlerinin izleyecegine inaniliyor.
3. Türkiye için petrol boru hatlarindan daha da önem tasiyan bir baska boru hatti “dogal gaz” boru hatti. Petrol boru hatlarinin ardindan dogal gazi da Türkiye’ye çekmesi bekleniyor.
4. Azerbaycan ile yapilan anlasma, bu bakimdan yeni bir imkân kapisi olarak degerlendiriliyor. Ayrica Türkiye’nin Orta Asya petrolünü Akdeniz’e akitma mücadelesi basari ile sonuçlanmis ve meyvesini vermis oluyor.
* * *
Süleyman Demirel, Türk cumhuriyetlerin kisa sürede paraya çevrilebilecek en önemli kaynaklarinin petrol ve gaz oldugunu söylüyor. Demirel’e göre, Türk cumhuriyetleri petrollerini Akdeniz’e akittiklarinda, dünya pazarina çikmis olacaklar. Nakit para imkânina kavusacaklar. Nakit para kalkinma demek, gelisme demek.
* * *
Bakü-Ceyhan petrol boru hattinin 1.060 kilometre uzunlukta olacagi 40 milyon ton tasima kapasitesine göre boru çapinin ayar-lanacagi ve 1.5 milyar dolara tamamlanabilecegi tahmin ediliyor. Ön anlasmaya göre, boru hattinin Azerbaycan- Türkiye baglantisi için iki alternatif mevcut. Iki alternatif baglantinin da ayni zamanda tamamlanmasi üzerinde duruluyor. Birinci alternatif, Iran üzerinden 60 kilometrelik baglanti; ikinci alternatif Ermenistan üzerinden 40 kilometrelik baglanti.
Basbakanlik Dis iliskiler Müsaviri Büyükelçi Prof. Dr. Emre Gö-nensay, Ermenistan baglantisinin Azerbaycan- Ermenistan arasindaki anlasmazliklarin çözümü ve isbirligi imkânlarinin yaratilmasini tesvik edecek bir firsat olarak degerlendirilmesi geregine inaniyor.

 

Sende yorum yap