Babaların oğulları ve de kızları (FORD AİLESİNİN HİKÂYESİNDEN ALINACAK DERSLER)

, , Sende yorum yap

Isadamlari, yöneticiler, özellikle aile isletmelerinin “müesseselesmesinden sözedenler”, imkân bulurlar ise 16 Ocak 1989 tarihli Fortune dergisinde yayinlanan “Ford Ailesi” ile ilgili yazinin tamamini mutlaka okumalidirlar. Bu yazidan alinacak bir çok ders vardir.
Imkân bulamayanlar için biz bu hikâyeyi özetleyerek yayinlayacagiz.
Önce Aileyi Taniyalim
Bugün Ford ailesinin dördüncü kusagi ortalikta dolasiyor. Dolasiyor da ne yapiyor? Onu anlatmadan dört kusagi siralayalim:
– Birinci kusak
• Henry Ford (1863-1947)
– Ikinci Kusak
• Edsel Bryant Ford (1893-1943)
– Üçüncü Kusak
• Henry Ford II (1917-1987)
• Benson Ford (1919-1978)
• Josephine F.Ford (1923-)
• VVIlliam Clay Ford (1925 -)
– Dördüncü Kusak
Dördüncü Kusak, Üçüncü Kusagin çocuklari:
(1) Hery Ford, 3 kere evlenmis, 2 kizi 1 oglu olmus.
– Charlette Ford (3 kere evlenmis, 1 kizi var)
– Anne F.Scarborough (2 kere evlenmis, 1 kizi, 1 oglu var)
– Edsel Byrant Ford II (1 kere evlenmis, 3 oglu var, büyük oglu Henry Ford III adini tasiyor, 8 yasinda veliaht)
(2) Benson Ford (1 kere evlenmis, 1 oglu, 1 kizi var)
– Benson Ford (1 kere evlenmis, 1 kizi var)
– Lynn F.Alandt (1 kere evlenmis, 1 oglu var)
(3) Josephine F.Ford (1 kere evlenmis, 2 oglu, 2 kizi var)
– Walter Buhl Ford (2 kere evlenmis, 4 kizi var)
– Eleanor F.Bourke (1 kere evlenmis, 2 oglu, 1 kizi var)
– Josephine F.lnge (1 kere evlenmis, 2 oglu, 2 kizi-var)
– Alfred Brush Ford (1 kere evlenmis, 1 kizi var)
(4) VVIlliam Clay Ford (1 kere evlenmis, 3 kizi, 1 oglu var)
– Martha F.Morsa (1 kere evlenmis 1 oglu 2 kizi var)
– Sheila F.Hamp (1 kere evlenmis, 2 oglu var)
– W.Clay Ford Jr. (1 kere evlenmis, 2 kizi var)
– Elizabeth F.Kontulis (yeni evli, çocugu yok) Görülüyor ki birinci kusak, ikinci kusak derken üçüncü kusakta 4 çocuk ortaya çikiyor. Onlardan biri basi çekiyor. Ama dördüncü kusagi geçince bir sürü çocuk, bir sürü torun isi arapsaçina döndürüyor.
Is Nasil Sulaniyor?
Baba Ford isletmeyi kuruyor. Yönetiyor. Gelistiriyor. Buna kimsenin itirazi yok.
Derken Baba Ford’un tek bir oglu oluyor. Edsel. Baba Ford oglunun yerine geçecegine emin. Yaslanirken onu baskanlik koltuguna iftihar ile oturtuyor.
Ne yazik ki Edsel 1943 yilinda, 49 yasinda iken mide kanserine yakalanip, babasindan önce ölüyor.
Baba Ford, oglunun ölümünden 2 yil sonra 1945 yilinda, Edsel’in 2 kizi, 2 oglu arasindan en büyük erkek torunu olan Henry Ford II’yi isin basina geçiriyor.
Baba Ford 2 yil sonra 1947 yilinda 83 yasinda iken ölüyor.
Torun Henry Ford II ise, tam 34 yil Ford imparatorlugunu bas yönetici (ingiliz dilinde buna “chief executive officer” CEO diyorlar) olarak yönetiyor.
Henry Ford II, yani Baba Ford’un büyük torunu, yani üçüncü kusagin en büyük erkegi, 1979 yilinda Ford imparatorlugunun basindan kendi istegi ile ayrilip, bas yö-
netim (CEO) sorumlulugunu profesyonel bir yöneticiye birakiyor.
Ö zamandan buyana Ford imparatorlugunun dümeni, ailenin degil, profesyonel kadronun elinde. Dümen Kimin Elinde
1903 yilinda kurulan Ford sirketi, bugün ABD’nin üçüncü büyük sanayi kurulusu. Bu kurulusun basinda profesyonel bir bas yönetici (CEO) Donald Petersen bulunuyor. Petersen 62 yasinda.
Petersen’in hemen altinda 21 üyeden kurulu bir idare meclisi ve 400 üst yönetici var.
Yakin zamana kadar bu 21 üyelik idare meclisinde Ford ailesinden üye olarak tek bir kisi bulunuyordu. Bu, Henry Ford ll’nin erkek kardesi, üçüncü kusagin hayattaki tek erkegi, Baba Ford’un küçük torunu, 1925 dogumlu, bugün 63 yasinda olan VVIlliam Clay Ford idi.
idare meclisi baskan yardimcisi unvanini da tasiyan VVIlliam Clay Ford, profesyonel yönetici Petersen’i yürekten destekleyen, aile fertleri ile sirket arasinda bagi sürdüren bir kisidir-,
VVIlliam Caly Ford, hayatdaki en büyük erkek ferdi olarak ailenin de fiili reisi durumundadir. – Aile Baskisi ile Dördüncü Nesil Yönetime Giriyor Simdi, 21 kisilik yönetim kurulunda dördüncü nesilden de 2 üye var. Böylece Ford ailesinin 21 üyelik meclisteki sayisi 3’e yükselmis durumda.
Yeni üyeler, Henry Ford ll’nin tek erkek evladi olan 1948 dogumlu Edsel Bryant Ford II ile, Amcasi, baskan yardimcisi VVIlliam Clay Ford’un ayni adi tasiyan oglu Billy, taninan 1957 dogumlu William Clay Ford Jr.
Bu 40 yasindaki Edsel ile, yegeni 31 yasindaki Billy’-nin yönetim kuruluna girmesi ise, isleri bir karistirmis bir karistirmis ki… Sormayin gitsin.
Dördüncü nesilden özellikle bayanlar daha fazla aile üyesinin yönetim kuruluna girmesi için çaba gösteriyorlar. Özellikle Henry Ford ll’nin New York’ta tatli hayat yasayan iki kizi 45 yasindaki Anne ile 47 yasindaki Charlotte “yönetim kurulunda neden bayan üye olmasin?” diye diretiyor.
Bereket versin, ailenin büyügü, Henry Ford ll’nin erkek kardesi WIlliam Clay, bas yönetici Petersen’e destek çikip, yönetim kuruluna daha fazla aile üyesinin girmesini önlüyor.
Yönetim kuruluna giren iki genç aile üyesinden Edsel, zar zor yüksek tahsilini tamamlayabilmis, Billy ise tersine önce Princeton’u bitirmis sonra MIT’de master derecesi almis.
Henry Ford ll’nin oglu olarak Edsel, “neden ben CEO-bas yönetici olmayayim?” diye iddiali. Billy ise realist. Kendinde bu sansi görmüyor, ikisinin de simdilik üst yönetime pek katkilarinin olmadigi söyleniyor.
Toplam 25 bayan ve erkek üyenin olusturdugu dördüncü kusakdan 45 yasindaki VValter Buht, 39 yasindaki Benson Jr. ve 22 yasindaki Alessandro Ford imparatorlugunda degisik görevlerden çalisiyor.
Dördüncü kusagin diger 22 üyesinin ise sirket ile dogrudan iliskisi yok.
Bütün bunlardan bize ne?
Bize ne olur’ mu? Alinacak çok ders var. Bizde herhangi bir ailenin, herhangi bir isletmesi var ise, isletmenin büyüklügüne küçüklügüne bakmadan, cümle aile fertlerinin sorumluluk üstlenmesi sarttir.
Basarili her isadaminin, her çocugunun, her torununun mutlaka ayni basari çizgisini sürdürmesi bekleniyor.
Kendi sirketinde ve de kendi sirketi disinda…

 

Sende yorum yap