Baba’dan ayak üstü ekonomi dersi…

, , Sende yorum yap

Cumhurbaskanimiz iki gün önce Kösk’de bir yanda Kadir Has’a “üstün hizmet” madalyasi takarken, “ayak üstü” bakanlarla da bir “mini ekonomi zirvesi” yapmis.
Bakanlara ders vermis. Formül vermis. Emir vermis:
“- Bu ekonomiyi piyasa ekonomisi haline getirmek için ne yapmak gerekiyorsa yapin.”
Cumhurbaskanimiz’in bu konusmasi beni çok yaraladi. Madem Sayin Demirel ekonominin inceliklerini bu kadar iyi biliyor bugüne kadar kendi niye halki rahat ettirmedi?
Firsati mi olmadi? 1962 yilindan bu yana 35 yildir devlet çarkinin basina geçme sansi elde eden, parti baskani, basbakan yardimcisi, ; basbakan, Cumhurbaskani olan, tek basina ve ortaklasa çok sayida hükümet kuran bir kimse madem bunlari biliyordu neden kendi yapmadi?
Biliyordu da yapmadi ise kötü. Otuzbes yil bunlardan haberi olmadi da simdi oldu ise o da kötü.
Sayin Cumhurbaskani ‘na saygimiz büyük ama onun da halkina biraz saygi göstermesini, onlari bu kadar küçümsememesini, onlari “dünyadan habersiz zavalliciklar gibi” görmemesini beklemek de hakkimiz.
Bir devlet adami 35 yil ülkenin kaderini elinde tutar, 35 yil halkini “rahat ettirme becerisini veya basarisini gösteremedikden sonra” ekonomi dersi vermeye kalkarsa yanlis yapmis olur.
Bu yanlislari halk sadece Türkiye’de “hazmeder”. Sadece Türkiye’de “sesini çikarmadan dinler…-”
Cumhurbaskanimiz, “ekonomide yapilmasi gerekenleri” söyle siralamis:
• “IMF, sizlerle stand-by imzalayalim diyorsa hiç çekinmeden imzalayin. Bununla en az 2 milyar dolar gelecekse neden yapmayacaksiniz.”
• “Ekonomide slogan dönemi bitmistir. Ne gerekiyorsa ona bakmak lazim. Devlet altyapiyi; yolu, kanalizasyonu yapar. Bize özel sermaye lazim.”
• “Yabanci sermaye büyük enerji yatirimlarina giristir. Erken karar alinmazsa yabanci sermaye bir daha gelmez.”
• “Ne gerekiyorsa yapin, diyorum. Endise etmeyin diyorum. Bu konuda gerekli kanunlari, kararnameleri çikarin. Bu ekonomiyi piyasa ekonomisi haline getirmek için ne yapmak gerekiyorsa yapin ki, disaridaki adam rahat gelsin.”
• “Teknolojiyi iyi takip edin. Disaridan 5 sene kopan endüstri, 10 sene geride kalir.”
Cumhurbaskaninin “basina açik” bir sekilde “halkla iliskiler” (PR) programi uygularcasina ‘ yaptigi ‘ konusmanin ekonominin genel yarârina olumsuz etkisi görülecek yanlari da vardir:
• Demek ki IMF “stand-by” anlasmasinda israr ediyor. Bizim hükümet korkuyor.
• Demek ki döviz durumu o kadar kötü ve de IMF’ den “stand-by” sartlarina boyun egip (ne istiyorlarsa yerine getirmekden korkmayip) 2 milyar dolar gelmesine muhtaç bir duruma düsmüsüz de haberimiz yok.
• Demek ki mevcut sistemde yabanci sermaye yatirimlari geciktiriliyor.
• Demek ki bu hükümet bazi endiseler içinde gerekeni yapamiyor.
Ama Allah’tan, arkada “Baba” duruyor. “Çekinmeyin, endise etmeyin. Arkanizda ben varim” diyor.

 

Sende yorum yap