Aydın Corporation Havelsan’dan nasıl para aldı?

, , Sende yorum yap

8 Nisan 1987 Tarihinde gazetelerde küçük bir haber yer aldi: “Havelsan dosyasi kapandi”.
Nasil kapanmisti bu “Havelsan dosyasi” Türk Hava Kuv vetleri Güçlendirme Vakfi’nin ödedigi 2.1 milyon dolar kar siligi 1.6 milyar Türk Lirasi ile… TUrk Hava Kuvvetleri Güç lendirme Vakfi bu parayi nereden bulmustu? Ücretlilerin, ücretlerinden, okullarda çocuklarin harçliklarindan, özel sektörde mütesebbislerin kârlarindan “uçak alinsin diye bagisladiklari” paralar, dosya kapansin diye ödenmis, bu ödemeyi Merkez Bankasi da ihracatçilardan topladigi dö vizlerle Ayhan Hakimoglu adinda bir mütesebbise hava le etmisti.
Ayhan Hakimoglu’na bu ödeme neden yapiliyordu? Iste is’.n ilginç yani da bu idi…
Ayhan Hakimoglu ABD’de basarili oldugu söylenen bir is ada miydi. Kendi ifadesine ve kendi bastirdigi brosürlere göre ABD uzay programlarinda Ayhan Hakimoglu’nun gelistirdigi parçalar kullanilmakta idi. Ayhan Hakimoglu ve esi. sempatik kisilikleri ile ABD’yi ziyaret eden her Türk heyetine “basarilarini anlata anla ta”. Türkiye’de de taninir oldular.’ TBMM’nden savunma konu sunda ABD’ye giden her Milletvekili heyeti. Ayhan Hakimoglu nün tahsis ettigi özel uçaklarin ve hazirladigi gezi programlanan etkisinde, ABD’de bu kadar basarili bir Türk ada,.i: bulunmasinin gururu ile Türkiye’ye dönüyordu. AyhanHakimoglu’nua ‘ki sirke ti vardi. Aydin Corporation ve Aydin Investtnent Co. Türk Hava Kuvvetlerinin radar, elektronik, avionik muhabere sis temlerini üretmek ve bakim ve onarimlarini saglamak amaciyla bir tesis meydana getirme arayisi ortaya çikmisti. Hele F-16 savas uçaklarinin radar teçhizatinin üretimi konusu da gündeme gelin ce proje ciddiyet kazandi. Bu gelismeleri yakindan izleyen Ayhan Hakimoglu. Türk Hava Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfi ile ortak olarak böyle bir tesisi kurma girisimlerinde bulundu. Sonuç ola rak 13 Temmuz 1983 tarihinde “Havelsan-Aydin Hava Elektro nik Sanayi ve Ticaret A.S.” unvani ile l milyar lira sermayeli bir kurulus meydana getirildi, l Milyar lira sermayeli Havelsan’da Ay han Hekimoglu yüzde 38.5 oraninda pay aliyordu. Ancak ser maye taahhüdünü ayni sermaye olarak yerine getirecek ve I982 yili döviz kurlarina göre, 357 milyon Türk Lirasi karsiligi makine ve teçhizati ABD’den temin edecekti. O tarihlerde l ABD Dolari 137 TL. hesabiyla. Ayhan Hakimog-lu’ndan beklenen 2.6 milyon dolarlik makine ve teçhizat idi. Sonra sunlar oldu:
(1) Ayhan Hakimoglu 2.6 milyon dolarlik degil, kendi ifa desine göre 1.5 milyon dolarlik makine ve teçhizat gön derdi.
Türkiye’de bu tip kuruluslarda gönderilen ayni sermayenin bir ek spertiz raporuyla tesbiti gerekir. Eksperlerin tesbitlerine göre gön derildigi ifade edilen 1.5 milyon dolarlik makine ve teçhizat. Havel san’in kurulus ve faaliyet amaciyla iliskisi olmayan “bir bilgisayar, kagit mendil ve bardaklar, tiner, kontraplak. tahta, çivi, çesitli plastik sise ve bidonlar, yapistiricilar, bos kutular” gibi tüketim mallari idi. Katalogda fiyati 46 bin dolar gösterilen mallar, bu ayni sermaye isleminde 125 bin dolardan Havelsan’a fatura ediliyordu.
(2) Gönderdigi birinci parti mallarin degerini 1.5 mil yon dolar olarak beyan eden ve ekspertiz raporlari karsi sinda herhangi bir savunmada bulunamayan Ayhan Haki moglu, herseye ragmen, kendi hesaplamasina göre kalan l. l milyon dolarlik hesabini kapatacak ayni sermayeyi de göndermiyordu.
Bunun üzerine Havelsan 6 Haziran 1985 tarihinde Ayhan Haki moglu’nu ortakliktan ihraç etti. Ayhan Hakimoglu ise 25 Haziran 1985 tarihinde ihraç kararinin iptali için mahkemeye basvurdu. Bu konuda devam eden davalarin son durusmasi 15 Nisan 1987 günü yapilacakti.
Her ne sebepden ise, Havelsan dava sonucunu bekle meden Ayhan Hakimoglu ile masaya oturdu. Ayhan Ha kimoglu’nun bütün iddialarini kabul etti:
(1) Ayhan Haklmoglu’nun Havelsan’a ayni sermaye ola rak 2 milyon 104 bin 223 dolarlik makine ve teçhizat gön derdigi iddiasini benimsedi.
(2) 1987 Yilinin döviz kuru ile yaklasik 1.6 milyar Türk Lirasinin Ayhan Hakimoglu’na nakden ve tamamen, Türk Hava Kuvvetleri Güçlendirme Vakfi’nda toplanan bagis lardan ödenmesi kararlastirildi.
(3) Bunun üzerine, Ayhan Hakimoglu da Havelsan’i ibra ettigi ne (af ettigine) dair bir belge imzaladi.
1985 Yilinda 4 milyar liraya çikarilan Havelsan’in sermayesi nin yüzde 81’i Türk Hava Kuvvetleri Güçlendirme Vakfi’na ait. Yüzde 10’u Testas’in. Binde 5’i Tusas’in. binde 5’i Türk Hava Ku rumunun. Kalan yüzde 9 dolayindaki pay ise. Gama. Kutlutas. Profilo Holding. Teknim Ltd. sirketlerinde.
Bir süre önce Havelsan’in sermayesinin 10 milyara çikarilmasi kararlastirildi. Havelsan Polatli yolu üzerinde 20 bin metrekarelik bir bina insa ettiriyor. Binanin yüzde 90’i tamamlanmis durumda. Bina tamamlaninca içine makine ve teçhizat getirilecek.
Saf ve bakir Anadolu çocuklarinin “bu tip hassas konu larda neden-ne için” gibi sorular sormalari “hernekadar ülkenin çikarlarina” uygun görülmeyebilir ise de, Türk Ha va Kuvvetleri’ni Güçlendirme Vakfi’na bagista bulunan “bi rer sade vatandas olarak” bu paralarin neden ödendigini merak edebilecekleri dikkate alinarak, hiç olmazsa asa gidaki sorular cevaplandirilmalidir:
– Ayhan Hakimoglu madem ki haklidir. ABD’de yasayan bu ba sarili Türk isadami yillardir neden “mutazarrir edilmistir.”
– Ayhan Hakimoglu 1.5 milyon dolarlik makine teçhizat gön derdigini söylerken, hangi kötü niyetli eksperler gönderilen malin makine ve teçhizat olmadigini, gerçek degerinin çok üzerinde gös terilen tüketim mallari oldugunu iddia etmisler ve iyi niyetli orta gin “1.5 milyon dolarlik makine ve teçhizat gönderdim” derken gerçekte 2.1 milyon dolarlik makine ve teçhizat gönderdigini fark edememislerdir?
Bütün bunlardan sonra Ayhan Hakimoglu’nun “Havel san dosyasi nedeniyle” bütün ilgililerden “manevi tazmi nat talebinde bulunmasi hakkidir”. Bunun için dava aç masina da lüzum kalmaz. Herhalde bir baska protokol ile kendisine gerekli ödeme vakif parasindan yapilir. Bizler de Vakifa bagisda bulunuruz. Olur biter…

 

Sende yorum yap