Atina’da bir hafta sonu

, , Sende yorum yap

Hilton Oteli Atina’nin en iyi otellerinden sayiliyor. Sehrin ortasinda, ana yollarin kesistigi bir kösebasinda. Uzaktan Ak-ropol’u görmesinden baska özelligi yok. Oda fiyatlari 150 dolar dolayinda. Atina’da taninmis otel zincirlerinden, Meridien, Marri-ot, Holiday Inn ve Inter Continantal’in de birer oteli var. Sehrin merkezinde, Parlamento’nun karsisinda Astir Palace’in modern binasi ile Grande Bretagne’in klasik yapisi, gürültüden rahatsiz olmayanlari cezbediyor.
Atina’da taksi bulmak bir sorun, bulunan taksinin soförüne dert anlatmak bir baska sorun. Fakat taksilerin hepsinde taksimetre mevcut ve fiyatlari ucuz.
Atina’da dükkanlarin çalisma saatleri degisik. Haftanin üç günü ögleden sonra kapali oluyor. Diger üç gün, uzun bir ögle tatilinden sonra dükkanlar aksam üzeri açiliyor.
Sehirde alis-veris merkezleri birkaç yerde toplanmis. Merkezler arasinda uzun mesafeler var.
Turistik esya satan dükkanlar arasinda kürk ve mücevher saticilari agirlik tasiyor.
Ahin ve gümüs esya fiyatlari Türkiye’ye göre herhalde daha yüksek olmali ki, Türkiye’ye gelen Yunan turistlerin Yunanistan’a gümüs ve altin getirmeleri bir sorun olarak tartisiliyor.
Atina’da sokak kahvelerinin sayilari oldukça fazla. Yüksek gelir gruplarina mensup olanlar ikametgahlarini sehrin disina tasimislar. Sehrin disindaki yüksek bölgeler zeytin agaçlari, ve yazlari daha serin bir iklim sartina sahip olmasi nedeniyle ilgi görüyor. Fakat kara yolu ulasiminin güçlügü nedeniyle isyerlerine gidip gelme en az 45 dakikalik bir yolculugu zorunlu kiliyor, istanbul’a gelen için, sehrin ilginç yerlerini kesfetmek herhalde daha kolay. Atina’da Akropoldisindaki “ilginç” köselere ulasmak özel beceri istiyor. Atina’dan Pire’ye gidip, deniz kiyisinda dolasmak için taksiye çok küçük miktarda bir ödeme yapmak yeterli. Atina’nin içinde, Yunanlilarin yasam tarzini görmek için gidilebilecek yerler, Parlamento’nun önündeki meydan olan Syntagmave biraz ötedeki Kolonaki Square.Syntagma’nin; etrafinda sokak kahveleri mevcut. Kolonaki Square eskiden zengin bir yerlesim bölgesi imis. Simdi gençlerin toplandiklari etrafi yüksek binalarla ve zengin magazalarla çevrilmis bir meydan. Akropol’ün önündeki Pandorossou Caddesi, “Bit Pazari” tipi magazalarin bulundugu bir bölge. Eskici dükkanlarinda eski Türk ve Osmanli isi cam esya ile diger ev esyalarina rastlamak mümkün.
Biraz ötede, eski Rum tipi tavernalarin bulundugu Plaka semti var. Yunanlilarin “lokanta isletmedeki ve Türk yemeklerini taklit-deki basanlarindan sözedilir.” Yunan tavernalarinda ve orta sinif lokantalarinda hazirlanan yemekler ve mezeler, Istanbul’daki benzerlerine göre hiç de iyi sayilamaz, özellikle sebze ve meyvanin fakirligi, balik yemeklerinin kalitesinin düsüklügü dikkati çekiyor. Anlatildigina göre, balik ve diger deniz ürünlerinin “donmus” olarak muhafazasi kalite düsüklügünün nedeni imis. Y unanistan’da istihdam imkanlarinin sinirli olmasi nedeniyle, gençler genellikle Yunanistan disinda is imkani arayisinda oluyorlarmis. Bir de “turizm sektöründeki gelismeye bagli olarak” otelcilik egitimine yönelenlerin sayilari fazla imis.
Yunanistan’da adim basinda “Türkçe konusan, Türkiye’den gitme bir Rum’a rastlanacagi” söylenir. Kisa süre için gidenlerin ve Atina’da tanidigi olmayanlarin Türkiye’den göç eden Rumlarla karsilasma olanaklari çok azdir.
Atina’nin özelligi nedeniyle sokaklardaki yabancilarin sayisina ve niteligine bakip, Yunanistan’a gelen turistler hakkinda genelleme yapmak imkani bulunmamaktadir. Fakat Atina sokaklarinda daha çok genç, ögrenci tipli turistlere rastlanmaktadir. Zengin turistler ile “filmlerde sembollesen” zengin “Yunanli Aileler”, or-talikda, lokanta ve otellerde görülmemektedir. Gene anlatildigina’göre, bu kisiler adalarda ve özel kulüplerde dolasirlarmis.
Atina’dan Türkiye’ye dönerken, bir Türk olarak acaba ne satin alabilirsiniz? Bir sise Metaxa konyagi ile Türk rakisinin benzeri olan bir sise Uzo’dan baska alinacak ilginç sey bulabilmeniz güçtür…

 

Sende yorum yap