Araplar can derdinde Türkler Sevda Tepeleri ve Emel Sayın programlarıyla Arap sermayesini çekme ümidinde

, , Sende yorum yap

Cumartesi aksami TRT’de yayinlanan “Hatiralar” isimli prog ramdan ögrenildigine göre, Türk Hükümetince düzenle nen bir program çerçevesinde, TRT saz heyeti ve Türk Müzigi sanatçisi Emel Sayin Hanimefendinin katildiklari “bir kültür” programi uygulanmis. Körfez ülkelerinde emir ve prensler için konserler düzenlenmis. Bir aksam otelde konser vermek için bekleyen “kültür heyeti” üyeleri saatlerin geçmesine ragmen, kimselerin gelmemesi karsisinda hayrete düsmüsler. (Emel Sa yin Hanimefendinin açiklamalarina göre T.C. Sefiri de kendi leriyle birlikte imis) Saat 22.00’ye dogru haberciler görünmüs. “Hadi gidiyoruz…” demisler. Otomobillere binilmis, bizim “kül tür heyeti üyelerinin” konser salonuna gitme bekleyislerinin ter sine, çölün ortasinda bir eve gidilmis. Etrafda bir tek otomo bil, binada bir tek davetli yokmus. Salonda ise, birkaç yer min deri ve sedir ile iskemle bulunuyormus. Heyet üyeleri ve T.C. Sefiri saatlerce beklemisler. Nihayet, sabahin ilk saatlerinde. Prens, yaninda birkaç kisi ile gelmis. Kendisine “Türk kültür heyeti” özel konser, özel hediyeler vermis. Daha sonra Prens, Türkiye’yi ne kadar çok sevdigini söyleyip, heyet üyelerinin göz lerini yasartmis.
Türk Hükümetleri Arap ülkelerine neden bu “kültür” heyet lerini gönderiyor. Istanbul Belediye Baskani “Sevda Tepe lerini” neden Araplara satmak istiyor? Sariyer Belediye Bas kani neden Arap turist pesinde?
Çünkü: Ekonomisini yürütmek için yeterli kaynak yaratma becerisini gösteremeyen Türkiye, “Araplari kandirip” onlardan “taze para” bulma ümidini sürdürmektedir.
Öte yanda: parasi tükenen, dertleri artan, hatta can derdine düsen Araplar, Türkiye’nin bu ümidini ve de “Emel Sayin Hanimefendinin o güzel yesil gözlerini ” bir güzel sekilde” istismar etmektedir. Araplarda pet rol parasi tükenmistir. Parayi tüketen Arap ülkeleri simdi parasizlik yaninda “baska dertler ve özellikle can derdine” düsmüslerdir.
Dünyada olup bitenler izlenmez, Dünya’nin malûmu olan rakkamlar bilinmez ise, “Bugüne kadar bize düs man olan Araplar acaba neden birden degisti ?” sek linde hatali ümitler üzerine, yanlis ve tehlikeli hesap lar kurulabilir.
Bugün, 13^ OPEC ülkesinden sekizi (Iran, Irak, Ce zayir, Ende nozy a, Venezüella, Nijerya, Ekvador ve Ga bön) çöküntü halindedir. Iki petrol üreticisi dost ve kardes ül ke (Libya ve Suudi Arabistan) ise tarif edilmez dertler içinde kivranmaktadir.
Anadolu’da bir halk deyimi vardir. Garibin eline beklenme dik bir imkan geçince, halk hemen önsezisini ortaya atar: “…kardesim bu parayi ona yedirmezler,..” Çünkü bazi kim seler “hep kazanmak” ve digerleri de “hep kaybetmek” için yaratilmistir. Kaybetmek için yaratilmis Araplarin bir ara “ali silmamis sekilde para kazanmalari oyununu kabullenme gaf letinde bulunan” (Batili ve de Dogulu) zengin ülkeler, kisa sü rede.geregini yapip, “zenginlestigini sanan” Arap ülkelerini gene eski çizgiye, ve hatta o çizginin de gerisine itivermislerdir. (Bu beklenmiyen bir gelisme degil, oyunun kuralidir. Herkes had dini bilmelidir. Birgün bir ülkenin petrol buldum diye cebine para doludurup, zenginler kulübünde hovardaliga çikmasi bi le tek basina cezalandirmasini vacip kilar
— Olay, 1970’lerde 2.60 dolarlik bir varil petrol fiyatinin 35 dolara çikarilmasiyla baslamistir. Bu fiyat artisi karsisinda sa nayilesmis ülkeler, kendi ürünlerinin fiyatlarini ayartayincaya kadar bir ekonomik “sok” yasamislar, fakat kisa sürede gerek li ayarlamalari yapmayi basarmislardir.
— Olay, 1970’lerde 2.60 dolarlik bir varil petrol fiyatinin 35 dolara çikarilmasiyla baslamistir. Bu fiyat artisi karsisinda sa nayilesmis ülkeler, kendi ürünlerinin fiyatlarini ayarlayincaya kadar bir ekonomik “sok” yasamislar, fakat kisa sürede gerek li ayarlamalari yapmayi basarmislardir.
— Simdi, petrol üreticisi ülkelerin kullandiklari mallarin ve hizmetlerin fiyatlan devamli olarak artarken; kendi sattiktan pet rolün varil fiyati süratle düsmektedir.
— Varil fiyatinin 29 dolardan 27.50 dolara düsmesi normal dir. Bazi uzmanlar yakinda varil fiyatinin 20 dolara düsecegini ve bunun birçok petrol üretici^ ülkeyi felakete sürükleyecegi ni belirtmektedir.

 

Sende yorum yap