Ankara’da durum “- Ekrem Ağabeyciğim, nasılsın?

, , Sende yorum yap

– Vay evladim.. .Sen misin.. .Sabah sabah, hayirdir insallah. Sen insani böyle aramazsin.
– Agabeycigim, kaç gündür telefon basinda Ekrem Agabey beni arar mi diye beklemekten, imanim gevredi. Sen aramayinca, ben arayayim da sorayim dedim. Acaba Ekrem Agabey beni arayacak mi, yoksa aramayacak mi?
– Evladim biz seni severiz. Sen bugünkü durumla memlekete öyle hizmet ediyorsun ki… Mebus olup ne yapacaksin?
– Peki de Agabeycigim, sizin mebus yaptiklariniz ne yapacak?
– Bos ver gevezeligi…Haaa… Sen beni nereden ariyorsun?
– Ankara’dan.
– Bak evladim, sakin öbür partilerden aday olmaya falan kalkma… Gözlerinden öperim.”
(Not: Gerçek olan bu telefon konusmasi taraflarin yazilmasina izin vermeleri üzerine yukariya aktarilmistir.)
Ankara’da ve de Türkiye’nin baska sehirlerinde çok kisi geçen haftayi telefon beklemekle geçirdi.
Süleyman Demirel adina Ekrem Ceyhun telefon ile bazi kisileri aradi.
“- Beyefendi sizi mecliste görmek istiyor. Müracaatinizi hemen yapin. Hadi gözlerinizden öperim”, dedi.
Turgut Özal adina Adnan Kahveci telefon ile bazi kisileri aradi.
“- Patron, sizi iyi bir yere koyacak. Hemen basvurun” dedi. tnönü, Ecevit kimseyi aramadi. Kendilerinin aranmasini beklediler.
Geçen hafta Ankara’ya giden bütün uçaklarda yer bulmak imkansiz idi. Istanbul’dan Ankara’ya is nedeniyle gitmek zorunda olanlar bile Pazar, Pazartesi ve Sah günleri uçaklarda yer bulamadilar, istanbul Ankara uçaklarinda yer ancak Çarsamba günü bulunabildi. Çünkü o gün Turgut Özal Bati Almanya’ya uçuyordu.
Ankara’da otellerde de yer yok. Bütün otelleri Çarsamba gününe kadar adaylar, Çarsambadan sonra ise DYP Genel Kongresi için gelenler doldurmustu.
Ancak bu seçim öncesi Ankara’ya gelenler farkli. Seçim önceleri Ankara’yi genellikle il-ilçe baskanlari, delegeler, partililer doldururdu. Ancak bu seçimlerde aday adaylarinin tesbit seklininin de- gismesi nedeniyle Ankara’ya gelenler sadece aday adaylari. Partililer, il, ilçe baskanlari azinlikta.
Ankara’da parti genel merkezlerinin civarinda inanilmaz derecede trafik yogun. Bakanliklara dogru trafik rahatliyor. Resmi dairelerde genel bir sessizlik hüküm sürüyor.
Kamu kuruluslarinda ve kamu iktisadi kuruluslarinda üst düzey görevlileri genellikle kirgin. Bu seçimde aday adaylarinin tesbitin-deki özellik, nedeniyle binlerce, onbinlerce kisi “bir telefon beklemis”. Telefon ile aranabilenlerin sayisi yirmi ila otuzu geçmeyince, kocaman bir kirginlar ordusu ortaya çikmis.
Çok ilginçtir ki, telefon ile davet alanlar veya kendi kararlariyla para yatirim aday adayi olarak isimlerini kaydedenler, parti baskalariyla ve partinin üst yönetim kadrosuyla temas imkanini bulamiyorlar. Hemen her partide durum böyle. Parti üst yönetiminin çok dar bir çevresi var. Onun için aday adaylari “piyango bileti almis ve çekilisi bekleyen” vatandas rolünde.
Türkiye’de hersey deneye deneye ögrenilir. “Parmagini sobaya degdirme yakar” diyen babamiz olsa ona inanmayiz. Parmagimizi yakariz. Sonra aklimiz basimiza gelir. Bir defa da bu tip bir seçimi denemeye mecburuz.

 

Sende yorum yap