Ankara’da bina kapma yarışı

, , Sende yorum yap

Anadolu’da “kime niyet, kime kismet” diye bir deyim vardir. Birisi niyet edip bir seyi alir veya yaptirir. Ama onu kullanmak, içinde oturmak nasip olmaz. Bir baskasi kapar götürür.
Simdi Ankara da bu tip “olaylar zinciri yasanmaktadir.”
Daha önce bu sütunda. Kemal Kurdas’in bir anlatimi nakledilmis idi. Kemal Kurdas “Ankara, yapilan resmi binalarin agirligina dayanamayip, batacak” diyordu.
Çünkü, askeriye ve de mülkiye Ankara yi devasa binalarla doldurma yarisma girmislerdi Bu yaris durmamis devam ediyor. Sürüp de gidecege benziyor.
Kime Niyet -Kime Kismet
Ancak yarisin bir özelligi var. Son zamanlarda bir çok kurulus, kendi yaptirdigi binaya oturamaz oldu.
Binaya niyetlenen kurulus projeye kendine göre hazirlatiyor. Ihale ediyor. Insaat basliyor. Parasini ödüyor. Fakat zaman geçiyor. Bir baska disli kurulus bu binaya göz koyuyor. Yaptiran kurulus eski yerinde kalirken dislikiirulusbinaya geçiyor. .
Disisleri Bakanligi – Desiyab Binasini Ele Geçirdi
Geçen haftasonu Cumhurbaskani’nin açilis törenine katildigi Ankara’nin Balgat semtindeki Disisleri Bakanligi’nin yeni binasi, aslinda Desiyab (Devlet Sanayi ve Isçi Yatirim Bankasi) tarafindan genel müdürlük binasi olarak yillardir tamamlatilmasina çalisilan bir yapidir.
Bu binanin kullanim alani 18 bin metrekaredir. (Anadolu anlatimiyla 18 dönüm bir tarla düsünün. Bu 18 dönüm tarlanin tamaminin üzerinin kapandigini ve odalara bölündügünü gözünüzde canlandirmaya çalisin.)
Iste Disisleri Bakanligi bu 18 dönümlük bürolari Desiyab’çilara “yedirmemis”. usulüne uygun bir biçimde isgal etmistir.
Ama Desiyab’çilar gene de “hallerinden memnundur” Neden mi?
Çünkü bu ofis binasinin ihalesine bagli olarak 13 bin metrekare (Anadolu deyimiyle 13 dönüm) de lojman yaptirilmistir. Ofis Di sisleri Bakanligina giderken, lojmanlar Desiyab’da kalmistir. Basbakanlik Halk Bankasi Binasina Geçecek
Halk Bankasi, gene Balgat semtine yakin bir yerde 68 bin met rekare (68 dönüm) kapali alani olan. görkemli bir bina yaptirmaktadir. Dogan Tekeli’iiin nefis projesini Gama firmasi uygulamaktadir. (Dogan Tekeli’nin ANAP Genel Merkez Binasi projesi de Halk Bankasi binasinin yakinindadir. Bu projenin yapimini da Ga ma firmasi üstlenmistir.)
Basbakanligin bu binaya geçmesi simdiden kesinlesmis gibidir.
Halk Bankasi projesine karar verir, uygulatmayi baslatan yöneticiler (KIT yöneticilerinin dogal kaderi çerçevesinde hepsi bugüne kadar degismistir) birakiniz bakanliklari. Basbakanligin bile “istahini çekecek” büyüklükte ve görkemde bir bina yapimina kalkmanin kefaretini ödeyeceklerdir.
Basbakanlik Daha Önce. PTT Binasina El Koymustu
Bakanliklar semtinde PTT Genel Müdürlügü için yaptirilan gök-delen bundan bes-on yil önce Basbakanlik tarafindan isgal edilmis. Basbakanlik daireleri. Devlet Planlama Teskilati bu binaya tasinmistir. Bina 30 bin metrekaredir. (Otuz dönüm ofis alani) Halen kullanilan bu binanin bir zamanlar PTT tarafindan yaptirildigini simdi kimse hatirlamamaktadir.
Sanayi Bakanligi MKK Binasini Isgal Etmisti
Bir zamanlar Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu da bir genel müdürlük binasi yaptirmaya karar vermis ve ise koyulmustu. Sonra bina ortaya çikinca, zamanin Sanayi Bakanligi bu binayi isgal etmisti. Bugün Sanayi ve Ticaret Bakanligi. MKK tarafindan yaptirilan binada faaliyetini sürdürmektedir.
Bu bina 15 bin metrekare (15 dönüm) kapali alanli mütevazi bir binadir.
Ankara’da kime niyet kime kismet yapilardan biri de. Ordu Yardimlasma Kurumu’ nun genel müdürlük olarak yaptirdigi ve 30 bin metrekarelik binadir. Bu binayi Ziraat Bankasi satin alip. genel müdürlük birimlerinin bir kismini (digerleri baska binalarda) buraya tasimistir.
Yap Binayi-Doldur Mobilyayi
Baska amaç ile yapilan binalar, baskalarinin eline geçince, öncelikle büyük tadilat harcamalari yapilmaktadir.
Sonra duvardan duvara halilar dösenmekte, çay ocaklari açilmaktadir. En önemli kisim, odalarin tefrisidir. (Dönüm dönüm oda-lara. dönüm dönüm hali dösemek, masa. sandalye satin almak güç bir is..) Televizyonlardan da izlendigi gibi artik devlet dairelerinde resmi bir döseme standardi kalmamistir.
Büyüklerimizin odalari, cicili bicili, yaldizli oymali, yeni zengin evleri gibi mobilya ile doldurulmaktadir. Abajurlarla süslenmekte, büfelerin üzerine televizyonlar konulmakta, kadife perdelerle karartilmaktadir. Yukaridan da kristal avizeler sarkitilinca dekorun cazibesi artmaktadir.
Dönüm dönüm binalar devletimize milletimize hayirli olsun.

 

Sende yorum yap