Anadolu’da neler oluyor ?

, , Sende yorum yap

ESKISEHIR
Bursa-Eskisehir Arasi 145 kilometre. Bozüyük ise Es kisehir’e 30 kilometre uzaklikta. Nasil ki Izmit Istanbul arasinda bir sanayi aksi var, benzer bir sanayi aksi “Bursa-Bozüyük-Eskisehir” arasinda tesekkül et mis.
Eskisehir Sanayi Odasi Genel Sekreterligi yapmis olan iktisatçi Yilmaz Çakir “2000 yilinda Bursa Eskisehir sanayi tesisleriyle birlesecektir. Ingiltere’nin ortasindaki Birmingam nasil ki Ingiliz sanayi ihracatinin % 40 nin gerçeklestiriyorsa, 2000 yilina dogru Eskise hir yöresindeki maden ve sanayi tesisleri Türkiye ihra catinda büyük paya sahip olabilir” diyor. Eskisehir’in yöresel kuruluslari var:
– Zeytinoglu Grubu, tarim, sanayi, finansman alanla rinda yillik 40 milyon liralik ciroyu yürütüyor.
– Kiliçoglu Firmasi, Eskisehirin en ilginç kurulusu, 1945 Yilindan buyana Murat Ince isimli bir genel mü dür tarafindan yürütülüyor. Birailesirketi olmasina kar sin, gerçek anlamda kurumlasmis. Tüm yetkiler profes yonel yöneticilerde. Ve kurulus, 1945 yilindan buyana devamli kar etmis. Yillik cirosu 5 milyar lira dolayinda.
– Firuz Kanatli’nin kurdugu Eti Bisküvi, geçen yil 16 milyar lira ciro yapmis. 45 bin ton bisküvi islemis. 45 Bin ton bir döküm fabrikasi için bile büyük bir rakkam.
– Özkan Besler isimli bir mütesebbisin yönetimindeki Besler-Cicisan gida sanayi atilim halinde.
Bunlarin yaninda Eskisehir de herbiri 1-1.5 milyar li ralik yatirima sahip yaklasik 10-12 adet makine fab rikasi var. Bu küçük fabrikalar, maden makineleri, insa at makineleri, döküm tezgahlari, gida sanayii için maki neler yapiyor. Anahtar teslimi projeleri üstleniyorlar.
Eskisehirdeki yöresel yatirimlar, bölgenin ham mad de kaynagini isliyor. Un, seker ve çimentoyu degerlen diriyor. Bunun yaninda teknolojiyi uygulamaya çalisi yor.
Eskisehir de yöresel sanayi kuruluslarinin basarisinin bir sirri da tüketim merkezlerine yakinliklari. Istan buldaki bir bisküvi ve sekerleme fabrikasinin ürünleri Ankara’ya, “Adana’ya ulasamadan, Eskisehir de üreti lenler Kars’a, Van’a gidiyor.
Eskisehirliler, yöresel birikimin, hizli sanayilesme için yeterli olmadiginin bilicinde, yeni projeleri bölgeye cez betmek için büyük gayret gösteriyorlar. Bu gayretlerin de de basarili olduklari bir gerçek.
Hava Kuvvetlerinde görev üstlenenkumandanlarge leneksel olarak Eskisehirdeki sanayilesme hareketi nin tesvikçisi olmuslar. Daha sonra Üniversite ögretim üyeleri de Eskisehir’de sanayilesmenin tesvikinde ku mandanlarin yaninda ver almis.
Çok ilginçtir ki, Asker ve Üniversitesi kesiminin yöre nin sanayilesmesine bu aktif katkilarina karsin Belediye ve Vilayet konuya ilgisiz görünüyor.
Eskisehir’de mahalli birimlerle gerçeklestirilenler di sindaki sanayi tesisleri ise Bozüyük’den-Bursa’ya kadar uzaniyor. Ancak surasini açiklikla belirtmek gerekir ki, bu tesisleri de yöreye cezbeden Eskisehir’in imkanlari.

 

Sende yorum yap