Alamanya – Alamanya

, , Sende yorum yap

MÜNIH
Babalarimiz, ninelerimiz ”Yemen çöllerinde telef olan bin lerce Türk evladi’ndan söz ederdi. Sonra “Almanya’da li mon gibi suyu sıkılıp, posasi ortada birakilan Türk evlatlari” edebiyati basladi. “Alamanya, Alamanya, benden aptal bula man ya…” dizeleriyle baslayip, “Ahli-vahli ve de aglamali” uzun havalar, arabeks sarkilar, konuyu düsünülemiyecek bo yutlarda saptirmis.
Almanya gibi, bati medeniyetinin her türlü nimetlerinin mevcut oldugu bir ülkede yasan ve “teorik degerlendirme ile mesut olmamalari için hiçbir neden bulunmayan” Türk vatan daslarini “bedbaht etmek için” mükemmel bir sistem kurul mus. Bu sistem çok basarili biçimde çalisiyor.
Almanya’da bugün bulunanlar, Türkiye’de istihdam sansi elde edememis kisiler. Türkiye’nin yasam sartlari en fakir yörelerinden gelmisler, is bulmuslar. Türkiye’de elde etmeleri ne imkan olmayan bir gelir düzeyleri var. Çalisma kosullan her bakimdan Türkiye’dekinden iyi. En kötü barinma kosulla ri da Türkiye’dekinden iyi. Ama nisbi olarak Alman standardi nin çok altinda. Fakat Alman standardinda yasamak isteyeni bundan alikoyan sinirlamalar da yok. Eger sinirlamalari siz ya ratmazsaniz. Örnegin Almanlarin yasadigi bir apartmanda tut tugumuz iki odali dairede 15 kisi barinmaya kalkmaz, mutfak kokunuzla evi yasanmaz hale getirme ve de gece saat 12’de Orhan Gencebay pilagini çalan pikabinizi sonuna kadar aç mazsaniz…
Türkiye’de normal karsilanip karsilanmamasi bir yana, uy gulanmasi imkansiz bazi seyleri, burada kendi menfaatlari ugruna tezgahliyanlar var. Örnegin çocuklarinLatinalfebesin den önce eski yaziyi ögrenmesi için açilan kurslar. Örnegin genç çocuklarin çevreye uyum için Almanca ögrenmeleri için egitilmeleri yerine, her mahallede açilan kuran kurslarina de vam edip Arapça ögrenmeleri için yapilan baskilar Günah, cehennem sözcükleri herhalde hiçbir ülkede bu kadar sık tek rarlanmamaktadir. Koka Kola’da bile domuz yagi olup olma digi konusunda yaratilan süphe sonucu yetersiz beslenmeni genç yasta çökerttigi vücutlar. Cami, mescit konusunda de vamli yardim talepleri.
Almanya’da gelisen plak, teyp bandi ve simdi video sana yii, sadece “hasret, izdirap ve ölüm” konularini istismar etmektedir. “Alamanyada ölen genç kiz – Alaman kanimizi içti – Vatanimin hasretinden gözüm açik öldüm – Mezarim gavur Alamanyada mi kalacakti? “Bunlar Almanya’da en çok dinle nilen sarkilarin isimleri Almanya’da her Türk kötü giyinmiyor. Her Türk kötü davranmiyor. Her Türk uyumsuzluk göstermi yor. Fakat, uyum gösterenler dikkati çekmediginden, ortalik ta görünenler ve Türk diye bilinenler “kötü giyinen, kötü dav rananlar. Türkiye’de olmayan bir giyim modasi yaratilmis. Pazenin en renklisinden paça donlu -hanimlar üzerlerine bir baska renkli pazenden entari vö gene bir baska renkli hirka gi yiyor. Ayaklarinda ise, nereden temin edilebildigi merak ko nusu olan mantarli tipli kalin tabanli ayakkabilar. Baslarinda basörtü. 8-10 yasinda basörtülü kiz çocuklari ile, acayip gi yimli erkek çocuklar. Bunun fakirlikle, görgüsüzlükle hiç ilgisi yok. Sanki özellikle farkli bir tip yaratiliyor. Ve Alman toplu mu “Türk” denilince, iste bu “farkli tipleri” gözünün önüne getiriyor.
Almanya’da yabanci isçi olarak Yunanlilar, italyanlar ve hatta diger Müslüman ülkelerden gelenler var. Ama, “farkli tipli” olmada israr eden vatandaslarimiz hemen dikkati çekiyor. Bunun için Almanlarin Türklere yaklasimini tenkit et meden önce bizim farkli tipli Türklerin Almanlara ve Alman toplumuna ters düsen davranislarini da degerlendirmekte ya rar vardir. “Ne yapalim, Türk isçilerini siz Münih Garinda Bando ile karsilamistiniz. O zaman çagirdiginiza göre, simdi ne yaparsak, yapalim nasil davranirsak davranalim ses çikara mazsiniz” demek insafa sigmiyor.

 

Sende yorum yap