“Alamancılar”a özel ilgi gerek

, , Sende yorum yap

Eskiden “Alamana” denilince, yaz aylarinda eski bir otomobile çoluk çocuk dolarak yollara düsen isçi kardeslerimiz akla gelirdi. Simdi “Alamancilar”in tipi degisti. Yeni “Alamanalar” Almanya’da yerlesik isa-damlanmiz ile, Almanya’ya ihracat yapan isadamlan-mizdir.
ABD Dolari’nin devamli deger kazanmasi, Alman Marki’nin deger kaybetmesi nedeniyle simdi bu isa-damlanmiz “kritik bir dönemde, yasam savasi veriyor.”
Bugüne kadar durumlari parlak iken, “Almanya’daki isadamlanmiz… Alman pazanni ele geçiren Türkler… .Ihracat sampiyonlarimiz… Türk adini dünya pazarina tasiyan kahramanlar” diye alkislanan bu mütesebbislerin “zor günlerinde” birden bire yalniz birakilmalan akla, vicdana aykiridir.
“Battilar batiyorlar”, “icra takibi basladi”, “banka mallarina el koyuyor”, “paralarini ödeyemiyorlar” diye zor durumdakilerin izdirabindan “mutluluk tablosu çikarma” gayreti çok çirkindir.
Sayin okuyucularim, burada sorun “Ali’nin Veli’nin villasi, parasi” degildir. Alman pazan için üretim yapan, Alman pazanna mal satan isletmelerin sorunudur. Bu isletmeler makineleriyle, çalisanlariyla uzun birikimler sonucu belli bir çizgiye gelmistir.
Konjonktürel bir harekette bu isletmelerin “ayaklari-nin tökezlenmesinde”, les kargasi gibi baslarina üsüsen neleri var ise yagmalamak yerine, güç dönemi atlatmalarina yardimci olmak gerekir.
Süt veren inekleri kesip kesip, etini satmak kolaydir. Önemli olan inekleri yasatmak, sütlerini artirmaktir.
Türkiye’de dis pazar riskini üstlenen isadami bir bakima “inek” muamelesi görür. Sütü kesilmeye baslayinca eline biçagi kapan etinden bir parça kopartmak için kosar. Tek mesele kellesini kimin kopartacagidir.
Burada konunun iki yönü var
(1) Alman Marki’ndaki degisimden olumsuz etkilenen isadamlannin, gerçegi görüp, hemen küçülmeye basla-malari, riski en aza indirmek için “safra atmayi” göze almalari gerekir.
(2) Bankalarin öldürmek için degil, yasatmak için masaya oturmalari iki tarafinda yararinadir.
Ama en önemlisi hükümetin durumun ciddiyetini görmesidir.
Türk ekonomisi için Almanya pazan önemli bir pazar, Alman pazan ile is yapan is adamlan önemli bir kesimdir.
Halbuki bu olan biten hükümetin ilgisini bile çekmemektedir. Ekonomiden sorumlu bakanlarin “Alamanci-lar’a özel ilgi göstermeleri” sarttir. Ama bunun için neyin ne oldugunu anlamalari ve konunun önemini kav-ramalari gerekir. Acaba buna vakit bulabilecekler mi? Acaba bu isin önemini anlayabilecekler mi?

 

Sende yorum yap