AKBANK 55 YAŞINDA

, , Sende yorum yap

AKBANK 55 YAŞINDA

Akbank’in 55’inci kurulus yili dün kutlandi. Akbank’in 55’inci kurulus yili nedeniyle Yönetim Kurulu Baskani Erol Sabanci bir mesaj yayinladi. Erol Sabanci mesajinda, “Ekonomik dengeler açisindan bakildiginda, 2002 yili, özellikle üretim artisinda dolayisiyla milli gelirde yüksek bir büyümenin gerçeklestigi bir yil olmustur. Kronik yüksek enflasyon, basarili maliye ve para politikalariyla düsme trendine girmistir, ayrica seçimlerden sonra olusan tek parti iktidari, ekonomik ve politik istikrarin saglanmasi ve bu alanda yapilmasi gereken reform ve kanunlarin kararlilik ve ivedilikle hayata geçirilmesi bakimindan büyük bir avantajdir” diyor.
Erol Sabanci’ya göre, “Türk bankacilik sektörü, 2001 yilinda ve ardindan 2002 yilinda da devam eden sancili ve agir bir süreçten geçti. Bu dönemde sektörün sagliksiz yapisi ortaya çikti. Kriz kosullari bu sagliksiz yapida ve banka sayisinda önemli degisikliklere yol açti.”
Erol Sabanci, “Sektördeki sarsintinin disinda kalmayi basaran Akbank’in, krize ragmen gelismesini sürdürerek tüm sektörün kârliligina esdeger kârliliga kavustugunu, yatirimlarina ara vermeden devam ettigini” söylüyor.
Erol Sabanci, Akbank’in geçmis yillarda sektör temsilcilerine ve kamu otoritelerine bankacilik sektöründeki olumsuz gelismeleri anlatarak bunlarin önlenmesi için yapilan uyarilari ve sektörün dünya bankacilik standartlarinda faaliyetine imkân verecek düzenlemeler konusundaki israrlari hatirlatarak, BDDK tarafindan 2002 yilinda uygulamaya konulan düzenlemelerin önemini vurguluyor. Bankacilik sisteminin gelecegi bakimindan üzerinde önemle durulmasi gereken noktalari Erol Sabanci söyle siraliyor:
(1) Bankalarda bankayi kontrol eden ortaklarda aranacak vasiflar Bati standartlarindaki banka sahibi olma vasiflarina uygun olmalidir.
(2) Bankalarda yeterli sermaye bulunmalidir.
(3) Bankanin yönetimi ve kadrosu kaliteli, uyumlu ve istikrarli olmalidir.
(4) Banka bankacilik yapmali, sinai sirketlere ortak olmamalidir.
(5) Pasif yapisi istikrarli ve uygun maliyetli olmalidir.
(6) Aktif kalitesi iyi olmali, yeterli verim alinmalidir.
(7) Problemli kredileri çok az olmalidir.
(8) Banka, saygin rating sirketlerinden iyi not alabilmelidir.
(9) Banka kârli olabilmelidir.
(10) Kârlari ile özkaynaklari devamli takviye edilmelidir.
Erol Sabanci’ya göre, dünya bankacilik standartlarina kavusan, haksiz rekabetin olmadigi, seffafligin saglanip, etkin denetimlerin yapildigi, usulsüzlüklere karsi gereken tedbirlerin istisnasiz uygulandigi bir ortam tüm bankalar için büyük önem tasiyor.

 

Sende yorum yap