AET’YE TAM ÜYELİK NELER GETİRECEK?

, , Sende yorum yap

Türkiye’nin AET’ye tam üyelik müracaati, bir “formalite”nin öte sinde “ciddi bir karardir”. Tam üyelik statüsü Türkiye’ye bir takim mükellefiyetler getirecektir. Bunlarin simdiden, açiklikla bi linmesinde yarar vardir:
(1) AET’nin kurulusundan buyana çikarilan ve halen yürürlük te bulunan ekonomik, hukuk ve sosyal konulardaki mevzuat yak lasik 75 bin sayfa tutmaktadir. Bu mevzuatin “Türkçeye” tercü me edilmesi, tercümenin ötesinde Türkiye’de bu mevzuati izleye cek, degerlendirecek uzmanlar toplulugunun olusturulmasi gerek mektedir.
(2) Türkiye Cumhuriyetinin Anayasa’sinda önemli degisiklikler yapilacaktir. “Türkiye’nin özel durumunun icabi” gerekçesiyle Ana yasa’da “Avrupa ülkelerinin ortak inançlarina uygun düsmeyen” maddeleri muhafaza etmek imkani kalmiyacaktir.
(3) Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri, “azinliklar” konularina bugüne kadarkinden farkli yaklasmak zorunda kalacaktir. Bazi “azinliklarin din, dil konularindaki isteklerini, ayri egitim kurulus larina sahip olma arzularini” müsamaha ile karsilamak mecburi yeti ortaya çikacaktir. Hatta bazi azinliklarin “federatif bir sistem içinde veya benzer biçimde” yönetime katilma arzulan gündeme gelebilecektir.
(4) Türkiye’de “milli sanayi”, “milli çikarlar” gibi “inançlara dayali” politikalar ve uygulamalar ortadan kalkacaktir. Her türlü koruma nin tedrici olarak kalkmasi sonucu “yasayan ekonomik isletmeler yasayacak, çökenler, kaybolup gidecektir.”
(5) Eger kademeli olarak serbest dolasim gerçeklesebilir ise, Türk isçileri belki Avrupa ülkelerinde kolaylikla is bulamiyacak fakat, Avrupa’li tamirci, sanatkâr ve isçi “mütekabiliyet nedeniyle” Türk iye’de kolaylikla Türk vatandasina rakip olabilecektir.
(6) Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri “biz milli politika izleriz, bagimsiziz kimseyi dinlemeyiz” iddiasinda bulunamiyacaklar, AET organlarinin bugüne kadar aldigi, ve bundan sonra alacagi karar lara Türkiye “aynen uymayi taahhüt edecek” ve de uyacaktir.
(7) Türkiye Avrupa Parlamentosuna gönderecek nitelikte 81 par lamenter seçip, bunlari Avrupa’da yasatacaktir.
(8) Türkiye en kisa sürede en az iki dil bilen 250 hukukçu ve iktisatçi bulup, bunlari Brüksel’de çalistirmaya basliyacaktir.
(9) Türk sanayicileri, isçileri ve serbest meslek mensuplari, AET’ nin organlari (1) Ekonomik ve Sosyal Komite, (2) Avrupa Odalar Birligi ve (3) AET Sanayicileri Birliginde Türkiye’yi temsil etmek üzere en az iki lisan bilen çok sayida mütesebbisi ve profesyonel kadroyu olusturup, çalistiracaklardir. Bunlarin parasini da ceple rinden ödeyeceklerdir.
(10) Türkiye AET’nin baslica organlarindan Bakanlar Konseyi için en üst düzeyde 10 eleman, komisyon için 2 eleman bulup görevlendirecektir. Profesyonel memur olarak (A) kadrosuna yak lasik 400 Türk, (B) kadrosuna yaklasik 1000 Türk gönderilecek tir.
“Hele bir müracaat edelim, gerisi kolay” deniliyor ise de, yuka rida siralanan seyler, “isin gerisinin hiç de kolay olmadigini” orta ya koymaktadir.

 

Sende yorum yap