Acaba tersini mi yapmalı?

, , Sende yorum yap

Özel sektörün mesleki kuruluslarindan birinde danisman olarak rahsan arkadasim, beni görmeye geldi. B;aktim ziyaretin öte-! sinde bir sikintisi var. Bir seyler geveliyor.
— Me o bir derdin mi var?
— Dert de söz mü, agabeycigim.. Kafam karmakarisik. Hükü-mete özel sektörün isteklerini siralayan bir liste vermemiz lazim…
— Bunu mu dert ediyorsun. Ne istediginiz var ise siralarsin bir kâgida olur biter…
— Sen öyle düsün, agabeycim.. 1980 yilindan bu yana ne is-tedik ise hükümet yerine getirdi. Simdi hükümetten isteyecek sey
bulamiyoruz
— Bir zamanlar sanayicinin en büyük sikâyeti fiyat kontrolü idi. Bu kalkti.
— Döviz sikintisi kalkinca, tahsis ve lisans gibi sorunlar da unutuldu
— Sendikalar çok güçlü, hükümetler isçilerin her istedigini yapiyor, isverini dinlemiyor, kidem tazminati yüzünden bütün fabrikalarin mülkiyeti isçilere geçecek deniyordu. Bugün böyle seylerden sözetmeye imkân yok.
— Hammadde yoklugu, grev, isçinin isin: yavaslatmasi, döviz sorunu, enerji mutalarinin, üretimi yavaslatmasindan yakiniliyordu. Bugün Allah’a sükür böyle dertler kalmadi.
— Türk Parasi Kiymetini Koruma Kanunu isverenin tepesinde Demokles’in kilici. Cebinde bir dolar bulunduran kaçakçi olmaktan korkuyor deniyordu. Dövizin alim satimi serbest. Yakinda döviz büfeleri bile açilacak.
— Servet beyannameleri kalksin, piyasaya para akacak dendi, beyannameler kalkti.
— Eski döviz suçlari affedilsin, dövizler akacak dendi. Döviz suçlari affedildi.
— Yabanci sermayeye güvence yerilsin, kolaylik saglansin denildi. En serbest mevzuat hazirlandi!; Kim ne isterse talebi yerine getiriliyor
— Disa açilan müteahhitler tesvik edilsin istenildi. Edildi.
— isteyen dövizinin bir kismini disarida biraksin denildi. Oldu.
— Bir defa için olsun yeniden degerlendirme imkâni taninsin da sirket bilançolari düzeltilsin istenildi. Hükümet yeniden degerlemeyi devamli yaptiriyor.
— Sermaye Piyasasi Kanunu çiksin denildi.’Çikti. Serbest bölge kanunu istenildi. Çikti. Leasing-kiralama mevzuati getirilsin denildi. Getirildi.
— Özel sektöre disaridan kisa vadeli dövizle borçlanma imkâni taninsin denildi. Isteyen istedigi kadar borçlandi.
— Disaridan alinan borçlarda döviz kurundaki degismenin yükünü devlet üstlensin. Kur garantisi getirilsin denildi. Sabit kurlu yatirim kredisi imkâni saglandi.
— Yabanci bankalar gelsin denildi. Geldi. Bankalar seffaf-lassin denildi. Seffaflasti.
— Kurumlar vergisi büyümeyi engelliyor denildi. Kurumlar vergisine, ihracat, yatirim konularinda öyle istisnalar getirildi ki, artik KiT’ler disindaki özel sektör sirketleri nerede ise hiç kurumlar vergisi ödemeyecek.
— Sirketler hizli amortisman yazarlarsa yeni yatirimlar ya- pilir denildi. Iki yilda yüzde 50’si olmak üzere 4 yilda tüm yatirimi amortisman yazma hakki getirildi.
— ihracatçiya ek tesvikler getirilsin, ucuz kredi verilsin denil- di. Verildi. Bir ara fazla bulunup azaltildi. Simdi gene verildi.
— Serbest piyasa ekonomisi uygulansin denildi. Uygulandi.
— Ithalat serbest birakilsin denildi. Birakildi. Çok serbest oldu, biraz frenlensin denildi. Prim sistemiyle frenlendi.
— Sanayinin lokomotifi konut sektörüdür, tesvil edilsin denildi. Edildi. Otomotiv çok insana is sagliyor denildi. Otomo-bil satislari görülmemis rakamlara siçradi. Kamyonlari, otobüsleri kimse satin almiyor, üretici güç durumda denildi. Belediyesi, bakanligi pesin para Ile bunlara satin aldi.
— KDV getirilsin denildi. KDV uygulanmaya baslandi; .., — Hissedarlarin sirketlerden alacaklari kâr paylari vergi disinda kalsin denildi. Bu da oldu.
— Halka açik sirketlere özel tesvik istenildi. O da tamam.
— Sirketler bono çikarip halktan para toplasin istenildi. Yakinda olacak. Ihracat sigortasi sistemi yok diye yakiniliyordu. Eximbank kuruluyor.
— Bürokrasiden sikâyet ediliyordu. Bürokrasinin canina ot ti-•kandi. Mülkiyelilerden sikâyet ediliyorduk Mülkiyelilerin haddi bildirildi. ‘
— Devlet büyükleri disariya seyahate giderken Özel sektörden bir temsilciyi de yanlarina alsa denildi. Uçak dolusu özel sekilir mensubunu davet etmeyi âdet haline getirdiler…
— Iyi de agabeycigim, özel sektör “çok dertli”, yatirim yapilmiyor üretim satilmiyor, iflas korkusu herkesi sarmis. Istihdam imkâni daraliyor. Hükümet bir seyler yapmali ki durum düzelsin. Söyle bakalim hükümetten daha baska neler yapmasini isteyelim?’ — Kusura bakma ama, bir sorum var. Durum 1980’den öncesine pre daha mi iyi, daha mi. kötü?
— Görmüyor musun çok kötü. Çok kötü.
— Acaba 1980’den bu yana yapilanlarin, alinan tedbirlerin hepsinin tersini mi yapmali dersin?
— Aman agabey sen bizi öldürmek mi istiyorsun?
— O halde durumda bir çarpiklik var demektir. Özel sektö- rün her istedigi yapiliyor. Istek listesinde yapilmamis bir sey kalmamis. Insaf edin. Bu yapilanlarin hiç mi faydasi olmadi? Yapilanlara ragmen durum düzelmemis, isler kötü gidiyor ise,
istek üstesinde bir yanlislik olmasin…
Tevfik GÜNGÖR^

@

 

Sende yorum yap