ABD’de Merkez Bankası borsayı gözetiyor

, , Sende yorum yap

ABD’de geçen hafta Merkez Bankasi faiz oranlarini 0.25 puan artirdi. Merkez Bankasi Baskani “ABD’de borsalardaki siskinligin endise yarattigini, bu nedenle faiz oranlarinin yükseltilmesi zorunlulugunun ortaya çiktigini, gerekirse faizlerin bir miktar daha yukari çekilebilecegini” söyledi.
ABD ekonomisi son 107 aydir devamli büyüyor. Bu büyüme ABD tarihindeki en uzun süreli büyüme. Dün DÜNYA’nin 5’inci sayfasinda bu büyüme ile ilgili genis bilgi verilmisti.
ABD’de kullanilan en yaygin borsa endeksi Dow Jones’in yükselme çizgisi saskinlik yaratiyor. 1995’lerde 3 binlerde dolanan borsa endeksi simdilerde 13 binlere yaklasti. Endeks bir yil önce 9 binler dolayinda idi…
Biz Türkiye’de endeksin sistiginden endise ediyoruz. ABD nasil etmesin…
Tabii ki Merkez Bankasi sadece endeks sisti diyerek faiz oranlarini artirmadi. Ekonominin isinmasi ve enflasyon tehlikesi de önemli bir endise.
Bizim için bu olaydan alinacak ders, ABD’de Merkez Bankasi’nin borsa hareketleri karsisinda kendini sorumlu hissetmesi ve borsada sarsintiyi önlemek için para faizi bir araç olarak kullanmasi. Çünkü ABD’de borsadaki sarsintilar tüm ekonomiyi sarsiyor. Bizde ise borsadaki sarsintinin sadece “oyunculari ilgilendirdigine, onlarin riski olduguna” inaniliyor.
Bizde fizler ile oynanirken faiz politikasini yürütenler bunun borsadaki etkilerini dikkate almiyor.
ABD’de faizin inip çikmasi sadece borsayi degil, (1) tüketici kredileri nedeniyle tüketim harcamalarini (2) emlak kredileri nedeniyle gayrimenkul piyasasini (3) yatirimlari ve üretimi de etkiliyor.
Bizde faizin inip çikmasi kisa sürede sadece borsayi etkiliyor. Bizde kisa sürede (1) tüketim harcamalari (2) gayrimenkul piyasasi (3) yatirim ve üretim faizden etkilenmiyor.
Demek ki faiz politikasini belirleyenlerin bizde “borsayi izleme” sorumlulugu, ABD’den daha da büyük… Faiz dogrudan borsayi etkileme gücüne sahip. Hele döviz fiyatinin sabitlestirildigi dönemde faiz iner inmez borsa canlaniyor, faiz çikar çikmaz borsadan repoya para kaçiyor.

 

Sende yorum yap