ABD EKONOMİSİ BİR TÜRLÜ CANLANAMIYOR

, , Sende yorum yap

ABD EKONOMİSİ BİR TÜRLÜ CANLANAMIYOR

ABD’de, iç talep beklenen hızda artmıyor. İnsanlar harcama yapmıyor.

ABD’de faizin talep ile büyük ilişkisi var. İnsanların çoğu faize bağlı olarak harcamalarını artırıyor veya kısıyor. Faizler indiğinde kredi kartı harcamaları artıyor. İnsanlar daha çok ev, otomobil ve beyaz eşya satın alıyor. Bütün bunlar ekonomiyi harekete geçiriyor. Üretim, istihdam ve ardından yatırımlar artıyor. Ekonomide canlılık sürüp gidiyor.

Şimdilerde ABD’de faizler son kırk yılın en düşük çizgisine inmiş durumda. Faizlerin daha fazla indirilmesine imkan yok. Ama insanlar harcama yapmıyor. Ev, otomobil ve beyaz eşya satışlarında patlama yok.

Burada insanların gelecek hakkındaki olumsuz bekleyişlerinin rolü var. Bush iktidara geldiğinden bu yana 2 milyon insan isini kaybetmiş. İşini kaybedenler harcama yapamıyor, işi olanlar gelecek endişesiyle harcamayı kısıyor.

Bush uzun çabalardan sonra vergi indirimi paketini kongreden geçirdi. Bu paket, ailelerin vergilerinde indirim sağlıyor. Bonoya, tahvile, hisse senedine yatırım yapanların vergisini azaltıyor. Küçük sanayiciye daha fazla amortisman yapma imkânı veriyor. Bush’un bekleyişi vergi indirimi ile insanların gelirinin daha büyük kısmını harcamaları ve böylece ekonominin canlanması.

Türkiye’de olduğu gibi ABD’de de ihracat ekonominin çöküşünü önlüyor. Doların değer kaybetmesi ile rekabet şansı artan Amerikalı üreticiler ihracata yönelmiş durumda. Ayni zamanda ithal mallarının içeride yerli mala göre daha pahalı hale gelmesi de üreticinin avantajını teşkil ediyor.

ABD ekonomisinin bu durumu bizi de ilgilendiriyor. Çünkü ABD pazarı bizim ihracatçılarımız için önemli bir pazar. Bir yanda ABD’de talebin daralması, öte yanda içeride fiyatların devamlı gerilemesi ve bütün bunların üzerine doların değer yitirmesi, ABD pazarına ihracat yapanlar için çok olumsuz gelişmeler.

Amerikalılar iç talebin canlanmasını, doların değer kazanmasını bekliyor ama, bunların ne zaman olacağı hakkında hiçbir tahmin yapılamıyor.

 

Sende yorum yap