70 yılda ne yaptık?

, , Sende yorum yap

Atatürk, Onuncu Yil Nutku’nü söyle bitirir: “…Türk Milleti, Cumhuriyetin gelecek on yillarini daha büyük coskularla kutlayacaktir…”
Bugün Atatürk’ün vasiyetine uyarak “yedinci on yili”, Cumhuriyetin 70’inci yilini “daha büyük coskularla” kutlamamiz gerekiyor.
Geliniz, görünüz ki, durum cmuhuriyetin 10’uncu yilindakin-den çok farkli…Atatürk’ün ilk on yilda yaptiklarini, biz son on yillarda yapamadik…
Önce ülkenin bütünlügü tehlikede…Kardes kardesi vuruyor…Ülkenin Kayseri’den ötesine kimin hakim oldugu belli degil…Sonra ekonomi hiç de iyi gitmiyor…
Dogu Anadolu’daki yangin, ekonomideki yanginin önüne geçti…Ekonomideki yangin cepleri yakar..Insani öldürmez, süründürür… Ama Dogu Anadolu’daki yangin farkli…
***
Bugün, cumhuriyetin yedinci on yilini, 70’inci yilini daha büyük coskularla kutlamamizin önüne set çeken “ekonominin manzara-i umumiyesi” söyle:
– Türkiye üretemiyor. Sadece tüketmek istiyor…Kisi basi üretimimiz yilda 2 bin dolar…Halbuki, ayni yasam düzeyinde tüketme egiliminde oldugumuz Avrupa’daki ülkelerin insanlari bizim 10 katimiz, 15 katimiz üretiyor. Buna göre yilda kisi basina 30 bin dolar gelir elde ediyorlar.
– Türk insani hizla ürüyor. Üreyen insanlara saglik hizmeti veremiyoruz. Avrupa’da bin kisi basina doktor sayisi 2’nin üzerinde iken, bizde 0.6.
Okutamiyoruz. Konut sahibi yapamiyoruz. Gecekonduda yasatiyoruz, is bulamiyoruz. As bulamiyoruz.
– Gelir dagilimini düzeltmedik. Nüfusun birinci % 20’lik dilimin milli gelirin % 3.5’unu alirken besinci ve son % 20’lik dilimi milli gelirin % 55’ini aliyor.
– Cumhuriyetin 70’inci yilinda dis ticaret açigi 13.4 milyar dolar, ödemeler dengesince cari açik 5.0 milyar dolar, dis borç 50 milyar dolar.
– Cumhuriyet’in 70’inci yilinda bütçe açigi 122 trilyon lira. Milli gelirin % 9.2’si büyüklügünde.
– KiT’lerin 53.3 trilyon lira açigi var. Bu açiga devlet bütçesinden yapilan 27.3 trilyon liralik yardim dahil degil.
– Kamu kesimi borçlanma gereginin milli gelire oraninin % 10’larin altina düsmesi beklenirken Cumhuriyet’in 70’inci yilinda % 16.3’üne çikti.
– Mahalli idarelerin 11.8 trilyon lira, Bag-Kur ve SSK’nin 13.1 trilyon lira, tarim satis kooperatiflerinin 27.3 trilyon lira açigi var.
– Iç borçlar 245 trilyon liraya yükseldi.
***
Ve de en önemli nokta: Dogu Anadolu yaniyor… Dünyada hiç bir ülkede sicak bir çatisma devam ederken, ekonomi düzene giremez.
– Enflasyon önlenemez. Büyür.
– Kamu kesimi açigi kapanamaz.
***
Bu olumsuz tabloyu “biz düzeltecegiz!…” Biz: Türk halkiyiz…Atatürk’ü beklemeyiniz…Bir daha gelmez…Tansu Çiller tek basina bir sey yapamaz…
Türk halki ne zaman ki, bu sorunlari baskaninin degil, kendinin çözecegini, çözmesi gerektigini anlayacak, iste o zaman kurtulacagiz…
Iste o zaman, Cumhuriyet Bay ramlari’m kutlamak bizim hakkimiz olacak.
Ama…Bugün Cumhuriyet’in 70’inci yildönümü…Siz hiç olmaz ise, pencerenize bir bayrak asiniz.
Bir bayrak sahibi olmanin, milli günlerde bayraginizi dalgalandirmanin zevkini yasayiniz…
p>

 

Sende yorum yap