400 milletvekili için toplu konut

, , Sende yorum yap

MILLETVEKILLERI için yaptirilacak 400 evlik sitenin yapimi konusunda 10 müteahhit firmaya özel davetiye çikarildi. Geçtigimiz günlerde bu 10 müteahhit firmadan 6’si davete tesekkür etmekle yetindi. 4 firma ise teklif mektubunu ilgililere verdi. Tahminlere göre bu 4 firmanin teklifleri 8-9 milyar lira dolayinda. Ancak insaat piyasasinda ileri gelen kuruluslar, ne fiyat ve ne de süre bakimindan projenin gerçekçi olmadigi görüsünü ileri sürüyorlar. Açik anlatimiyla hangi firma kazanirsa kazansin bu projeyi belirttigi fiyat ile öngörülen tarihte ta-mamlanmasi imkansiz.
ANKARA’da Oran Sitesi yolunda 2000 kisiyi barindirmak üzere projelendirilen ve 400 milletvekili yapilacak evlerden olusacak sitede ayrica ilkokul, çarsi, lokal, cami, spor alanlari, sosyal tesisler ve hatta bir sun-i göl de yapilacak.
Projeyi Behruz Çinici hazirlamistir. Behruz Çinici. eski Türk evlerini modernize etmesiyle ün yapmis bir sanatkardir. Ata-kent Projesi adi verilen 400 evlik site için Behruz Çinici sunlari söylüyor: “Ben geleneksel mimari motiflerini çagdaslik içinde kullanarak gelecege bakiyorum. Milletvekili lojmanlarini projelendirirken de eski Ankara evlerinden esinlenerek bahçeli ve cumbali yapi tarzini seçtim.”
BAHÇELI ve cumbali ve de kafesli evler proje olarak güzeldir de, yapimi hem pahali hem zaman alacak bir insaat türüdür 1984 yili fiyatlari ile bile bu tip bir insaatin metrekare ma-Iiyetinin80bin lira dolayinda tamamlanmasini uzmanlar imkansiz olarak görmektedirler. Kaldi ki, insaat isini yüklenecek firma ayrica alt yapi hizmetlerini de yürütecektir. Ve bütün bunlarin ötesinde insaata 1984 yilinin Eylül ayinda baslayip, Insaati gelecek yil tamamlayacaktir.
Türkiye’de herbiri 200-250 metrekare büyüklügünde apartman dairesi tipi 400 konuta bile, iki senede tamamlayabilmis deneyimli insaat firmasini bulunmadigi dikkate alinirsa hersey-den önce süre konusunda baslangiçta bir “samimiyetsizligin” bulunduguortaya çikar Bunu hemen ardindan gerçekçi olmayan maliyetleri hem teklif isteyen ve hem de teklif verenlerin bile bile kabul etmelerindeki çarpiklik dikkati çekmektedir.
Sonuçta ne olmaktadir? Mutlaka müteahhit firma fiyat artisi talep edecek ve insaati öngörülen süreden çok geç tamamli-yabilecektir.
HER kamu insaatinda oldugu gibi, bu özel projede de , daha baslangiçta “bile, bile kandirmaca” ile yola çikilacak yerde, gerçekçi bir yaklasim denememesi üzücüdür. Kisa sürede tamamlanmasi istenen bu projenin, bir tek müteahhit firma yerine 4 veya 5 istekli firma arasinda taksim edilmesi, mevcut sinirli potansiyelin degerlendirilmesine imkan verir ve projenin bir yil olmasa bile iki yil içinde mutlaka tamamlanmasini saglayabilirdi. En ucuz fiyat teklifi verene isi devretme yerine, gerçekçi bir fiyat politikasi, ileride ortaya çikacak anlasmazliklar ve gecikmeler nedeniyle daha büyük mali kayiplara ugramayi önleyebilirdi.
Bu bir tecrübe olur, bundan sonra ayni hatalar tekrarlanmaz diye teselli olmanin da imkani yoktur. Çünkü bugüne kadar benzeri konularda yapilan hatalardan hiçbir ders alinmadigi görülmektedir.

 

Sende yorum yap