11 Haziran “korkusu”

, , Sende yorum yap

Dün bir dedikodu nedeniyle simsekler çakti. Ama firtina kazasiz belasiz atlatildi. Finans kuruluslarina ve özellikle Bati dünyasindaki finans kuruluslarina hizmet veren ve haberleri dikkatle izlenen “Bloomberg Haber Ajansfnin Türk muhabiri, 10 dolayindaki bankanin 11 Haziran öncesi gözetime alinacagini haber haline getirdi.
Bu haber Türkiye’de, Türkiye’den çok da dis finans çevrelerinde tedirginlik yaratti.
Devlet Bakani Hikmet Ulugbay ile Merkez Bankasi Baskani Gazi Erçel’in yalanlamalariyla endiseler bir ölçüde ortadan kalkti.
11 Haziran korkusu, Anayasa Mahkemesi’nin 11 Aralik 1998 tarihinde yayinlanan ve Bankalar Kanunu’nun belli maddelerinde 6 ay içinde düzenleme yapilmasini öngören kararindan kaynaklaniyor.
Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettigi maddelerin boslugu doldu-rulmadigindan, 11 Haziran tarihinden itibaren bankalarin denetimi, gözetimi ve mali durumu bozulan bankalara kamu müdahalesi ile ilgili konular açikta kaliyor.
Basit bir anlatim ile, 11 Haziran’dan sonra vaziyeti bozulan bir bankaya devletin müdahale etme sansi kayboluyor.
Iste bu noktadan hareket ile spekülatif söylentiler ortaya atiliyor. Vaziyeti bozuk olan 10 dolayindaki bankaya 11 Haziran’dan önce müdahale edilecegi de bu spekülatif söylentilerden biri.
Bu çerçevede, 2 Haziran 1999 tarihli Anka Ekonomi Bülteni’nde ilginç bir haber yayinlandi. “Hazine’den Bankalar Yasasi Itirafi” basligini tasiyan Anka’nin haberini sayin okuyucularima aktariyorum. Haber söyle:
Anayasa Mahkemesi’nin Bankalar Yasasi’na iliskin iptal kararindan sonra 11 Haziran’dan itibaren dogacak bosluk ekonomi çevrelerinde bir felaket gibi algilanirken, Hazine’den ilginç bir itiraf geldi. Hazine yetkilileri, yasanin bir an önce çikarilmasini saglamak için bir dönem 11 Haziran’in önemini fazla vurguladiklanni, simdi de bunun sikintisini yasadiklarini itiraf ettiler.
Üst düzey bir Hazine yetkilisi, yasanin 11 Haziran’a kadar yetis-memesinin sanildigi kadar sorunlara yolacmayacagini belirterek sun-lan söyledi:
“Biz, yasa yilin ilk aylannda çikartabilsin ve seçim sonrasina kalinarak bir sikinti dogmasin, darbogaz yasanmasin diye çok çalistik, kamuoyu olusturmaya gayret ettik, ne var ki, seçimden önce bu yasal düzenlemeyi yapmak mümkün olmadi. Ancak, öyle görünüyor ki, çalismalarimizda basarili olduk ve ekonomiyle ilgili hemen hemen herkes Bankalar Yasasi’nm 11 Haziran’a kadar çikarilmasi gerektigini söyler duruma geldi. Elbette bu yasa 11 Haziran’a kadar çikarilsa iyi olurdu. Ama kisa süreli bir gecikme felakete yolac-tnaz. 11 Haziran’dan sonraya kalinirsa ve herhangi bir bankanin Tasarruf Mevduati Sigorta Fonu’na devrini gerektiren bir durum ortaya çikarsa, devir gerçeklesemeyecegi için o bankaya teminat alinmak kaydiyla munzam karsiligi iade edilebilir ya da baska teknik formüller gelistirilerek sorun asilir.”
Hazine yetkilisi, Bankalar Yasasi’ndaki düzenlemenin 11 Haziran’a yetismemesinin bir felaket olmadigini israrla vurgulayarak, yasanin diger maddeleri ya da baska yasalarin tanidigi olanaklarla sorunun çözülebilecegine dikkat çekti. Ayni yetkili, Hazine’nin, Hazine ve Dis Ticaret Müstesarligi’nin, Hazine ile Dis Ticaret Müstesarliklari olarak ikiye ayrildigi dönemde ortaya çikan yasal bosluk yüzünden dört ay kadar bir anlamda mevzuatsiz çalismak durumunda kaldigini animsatarak, bu süre içinde Hazine’nin maas ödedigini, borçlandigini, borç ödedigini, yani her türlü faaliyetini sürdürdügünü belirtti ve “Hazine’de bile sorun çikmamasi saglandi, bankacilik kesiminde de herhangi bir sorun çikmaz”diye konustu.
Anka Ekonomi Bülteni’ne açiklama yapan Hazine’nin üst düzey yetkilisinin yaklasimi biraz fazlaca “iyimser” görünüyor. Ama bir gerçek var:
1) Herhalde acil müdahale gereken çok sayida banka yok. Böyle bir sey olsa idi, 11 Haziran’a kadar beklenilmezdi.
2) Herhalde Bankalar Kanunu’ndaki bosluklann doldurulmasi acil bir konudur. Kanunsuz sekilde bankalar gözetilemez, denetlenemez.
3) Kanun çikincaya kadar Merkez Bankasi vaziyeti bozulan bankalarin çöküsünü önleyecek müdahale araçlarina sahiptir. Kapida felaket beklemiyor ama, bankacilik kesiminde felaketi önlemek için de bir an önce kanuni düzenlemenin yapilmasi sarttir.

 

Sende yorum yap