100’ler “şeref listesi”ne girmeyenler ne söyleyecek?

, , Sende yorum yap

Her yil gelir vergisinde en fazla vergi ödeyeceklerin listeleri açiklanir. Bu listeler önceki yillarda önem tasimiyordu. Çünkü temettü gelirleri “gelir vergisi” kapsami disinda idi.
Birçok kisi “Biz vergiyi kurumlar vergisi olarak ödüyoruz. Bizim gelirimiz temettü geliri. Bu nedenle vergi listelerinde adimiz görünmüyor” diyebiliyordu.
Simdi ise böyle bir sey söylemeye imkân yok. Geliri olanlarin tamami vergi kapsaminda.
Bu yil açiklanan listelere bakildiginda dikkati çeken önemli noktalar sunlar:
1) Isimleri her gün gazete sütunlarinda çikan, her konuda ahkâm kesen gayri Müslim ve Müslüman ismi sivrilmis isa-damlan vergi verir görünmüyor.
2) Istanbul’un Maslak Caddesi’nde kuleler diken isadamlannin isimleri vergi listelesinde yok.
3) Istanbul Bogazi’nin iki yakasina siteler insa eden, sitelerdeki evleri 3 milyon dolara, 4 milyon dolara satmakla övünen mütesebbislerin isimleri listelerde yok.
4) Karayollan’nin dövizli ihalelerini kazanan müteahhitlerin isimleri listelerde yok.
5) Yap – islet – devret projelerinin sahibi isadamlannin, her özellestirme ihalesine katilan isadamlannin isimleri listelere girememis.
6) Küçük ve orta büyüklükteki bankalann patron-lan ile sigorta sirketlerinin patronlarinin isimleri listelerde yok.
7) Bayramlarda, tatillerde, Antalya, Fransa, Can-nes, Nice, Orlanda, Mi-ami maceralan gazete sü-tunlanna yansiyan, oralarda mülk aldiklarini açikli-yan isadamlari vergi listelerine girememis.
8) Kamu tesvikleriyle, Eximbank kredileriyle yurtdisinda müteahhitlik
hizmeti yapan saygin müteahhitler vergi listelerine girememis.
Giremeyenlerin isimleri çok, giremeyenlerin listeleri uzun ama, sayin okuyucularimin bir noktaya dikkatlerini çekmek istiyorum. Her gazetede, hemen her gün isimleri yayinlanan, ekonomiden siyasete namustan fazilete her konuda millete, bürokratlara ve politikacilara akil ögreten, görüs veren, kulak çeken isadamlanmiz var ya… Iste onlann vergi listesinde isimlerinin yer almamasi üzücü.

 

Sende yorum yap