Dış ticaret açığı cari açığı büyütmeye devam ediyor

, , Sende yorum yap

Ekim ayında cari açık 3.8 milyar dolar oldu.

Yıllıklandırılmış cari açık rakamı 41.9 milyar dolar ile Temmuz 2015’ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Altın ve enerji hariç bakıldığında cari açık 2.2 milyar dolar.

Haziran ayından bu yana cari açık her ay yüksek çıkıyor. Bunun gerisinde ithalatın ihracattan hızlı artması var.

Ekim ayında dış ticaret açığı geçen yıl 4.2 milyar dolardı. Bu yıl yüzde 73.9 artarak 7.3 milyar dolar oldu. Ocak-ekim dış ticaret açığı yüzde 32.1 artarak 46.3 milyar dolardan 61.1 milyar dolara yükseldi.

Cari açığın ana nedeni dış ticaret açığı.

Seyahat ve taşımacılık gelirleri kaynaklı hizmetler dengesindeki artış, cari açığın artışını sınırlıyor.

Ekimde cari açığın finansmana büyük ölçüde nereden geldiği belli olmayan döviz (net hata-noksan kalemi ) katkı yaptı. 3.8 milyar dolarlık bir net hata-noksan kalemi var.

Bankalar yurtdışından borçlanmayı arttırdı. Net 2.4 milyar dolar borçlandılar.

Reel sektör de nette 1.6 milyar dolar borçlandı.

Doğrudan yatırım girişi 614 milyon dolar. Portföy yatırımları net 1.6milyar dolar.

Ocak-Ekim döneminde ise 35,3 milyar dolarlık cari açığın, 24,4 milyar dolarlık kısmı yaklaşık yüzde 70’i portföy yatırımları ile finanse edildi.

Nereden geldiği belli olmayan döviz sayesinde Ekim ayında hem açık finanse edildi hem de döviz rezervlerine 4.9 milyar dolar eklendi.

İlginç olan hazirandan bu yana her ay cari açık ve finansman rakamlarındaki değişim.
Bu yıl hazirandan bu yana açık beklenenin üzerinde. Ama doğrudan yatırım azaldığını halde, net kredi kullanımında azalma olduğu halde, hazirandan bu yana portföy yatırımları sayesinde finansmanda sorun çıkmadı.

Portföy yatırımlarının devamı, devlet iç borçlanma senetlerinin faizinin yüksek olmasına ve borsadaki canlılığı sürmesine bağlı.

 

Sende yorum yap