Dış ticaret açığı büyüdükçe, cari açık da büyüyor

, , Sende yorum yap

2017 yılı Ocak ayında 2.6 milyar dolar olan cari açık, 2018 Ocak ayında 7.0 milyar dolara yükseldi.

Cari açığımızı dış ticaret açığı büyütüyor.. Ocak ayında ihracat %10.7 artarken, ithalat %38.0 arttı. 9 milyar dolar dış ticaret açığı oluştu.

Bizim ana döviz giderimizin kaynağı ithalat harcamaları. İhracat geliri, ithalat gideri kadar artmayınca, turizm gelirleri beklenen ölçüde yükselmeyince, döviz açığı büyüyor.

Ocak ayında turizm gelirlerinin olumlu katkısı küçük oldu. Buna karşı 2.2 milyar dolarlık altın ithalatı açığı büyüttü.

Cari açığı sermaye hareketi ile finanse ediyoruz.

Sermaye hareketi ile;

– 2018 yılının ilk ayında net doğrudan yatırım girişi 288 milyon dolar. Geçen yılın aynı ayında 437 milyon dolardı.

– 2017 yılı Ocak ayında hisse senedi, bono, tahvil satın almak için yurda giren net döviz 1.6 milyar dolar iken, bu yılın ocak ayında 4.9 milyar dolara yükseldi.

– Ocak ayında net kredi kullanımında büyük artış var. Geçen yıl ocak ayında net 1.0 milyar dolar olan kredi girişi 7.4 milyar dolar oldu.

Olağan sermaye hareketi ile 2017 Ocak ayında ülkeye net 3.0 milyar dolar döviz girişi varken, 2018 Ocak ayında 12.6 milyar döviz girdi.

2017 yılı Ocak ayında net hata noksan kalemi ile, nereye gittiği belli olmayan 2.4 milyar dolar döviz çıkışı vardı. Bu yıl ocak ayında çıkış 1.2 milyar dolar oldu.

2017 Ocak ayında cari açığı finanse edebilecek ölçüde döviz girişi olmadığı için döviz rezervlerinden 2.0 milyar dolar harcamıştık. Bu ocak ayında cari açığın büyümesine rağmen, portföy yatırımı ve kredi olarak gelen döviz girişinin artması sonucu, döviz rezervlerine 4.3 milyar dolar eklendi.

Ocak ayında büyüyen cari açığa rağmen, cari açıktan daha fazla net döviz girişi olması “olağan üstü” bir gelişmedir.Ancak bunun devam etme olasılığı zayıf. İç ve dış piyasa şartları net döviz girişinde zorlukları işaret ediyor.

Ocak ayının cari açık rakamı büyüklüğünde olmasa da, ithalat artışına dayalı olarak cari açığın önümüzdeki aylarda da devam edeceği anlaşılıyor. Şubat ayı dış ticaret açığı, Şubat ayında da cari açığın büyüyeceği işaretini veriyor.

İşte bu nedenle önümüzdeki günlerde ekonomide önceliği taşıyan konular dış ticaret açığındaki büyümenin sınırlandırılması ve sermaye hareketleri ile döviz girişinin devamını sağlayacak tedbirler olacak.

 

Sende yorum yap