Çin’de UNWTO seçimlerinde kaybettik

, , Sende yorum yap

World Tourism Organization UNWTO Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü ya da kısaca Dünya Turizm Örgütü sürdürülebilir ve evrensel olarak erişilebilir turizmin tanıtımından sorumlu Birleşmiş Milletler kuruluşudur.1975 yılında kuruldu. 156 ülkeden 500’ü aşkın turizm kuruluşu üyesi var.

Örgütü, 33 üyeden oluşan icra kurulu yönetiyor. İcra kurulu üyeleri ülke temsilcisi olarak seçiliyor.

Çin’de yapılan son toplantıda Türkiye icra kurulu üyeliğine adaydı. Seçilemedi.

Eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel geçen hafta Çin’de yapılan Dünya Turizm Örgütü Genel Kurulu’nda Türkiye’nin icra kuruluna seçilemeyişini Türk turizm sektörünün dış piyasalardaki itibarı bakımından olumsuz bir gelişme olarak değerlendiriyor. “Turizmde örnek alınan ülke iken, kurucusu olduğumuz örgütün yönetimine girecek oyu toparlayamıyoruz” diyor.

Bahattin Yücel, turizmgazetesi.com’daki yazısında, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile birlikte Çin’e giden bir grup gazetecinin Türkiye’nin aday olduğu UNWTO yönetimine seçilmediği haberinin hiçbir gazetecinin haberinde yer almamasına dikkat çekiyor.

“Bu seçim kaybından çıkarmaları gereken dersler olduğunu görmezden gelemeyiz” diyen Bahattin Yücel, Çin’e bakanlığın davetlisi olarak giden gazetecilerin Dünya Turizm Örgütü’nün Genel Kurulu’na katılan, Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş’un temaslarından, Çin’den beklenen 2 milyon turistten, bu sezonda Kapadokya’yı dolduran Çinlilerden söz ederken seçimlere değinmediklerini” anlatıyor. Bakan’ın bütün çabalarına karşın Türkiye’nin, kurucuları arasında yer aldığı, Dünya Turizm Örgütü’nde yoğun kulis yapmasına karşın seçimi kaybederek yönetime giremeyişinin üzülecek bir gelişme olduğunu vurguluyor.

Bahattin Yücel, “Kısa süre önce göreve gelen Bakan’ın, bu seçim başarısızlığında sorumluluğu olduğunu söyleyecek değiliz. Ancak başta Sayın Kurtulmuş olmak üzere sorumluların bu seçim kaybından çıkarılması gereken dersler olduğunu da  görmeleri gerekir. Dışımızdaki dünyayı burada uygulanan yöntemlerle ikna etmek sanıldığı kadar kolay olmuyor. Ülkemizdeki uygulamalardan, dış politikaya uzanan bir dizi etken, uluslararası kurumların yönetimlerine gelmek için yapılan seçimleri etkiliyor” diyor.

Bahattin Yücel, değerlendirmelerini, “Bir dönemin örnek alınan, yaygın deyimle, parmakla gösterilen turizm destinasyonlarının başında gelen Türkiye, son 3 yılda yaşadığımız gerilemeyi hiç hak etmiyor. Kendi içine kapanmış tartışmalar yerine, dinamizmini sektörün gelişmesine yöneltecek bir vizyonu ortaya koyacak, özgün bir turizm paradigmasına duyulan ihtiyaç, bugün her zamankinden çok daha fazla” diye özetliyor.

 

Sende yorum yap