Bomonti’deki üçüncü nesil kahveci: MOC

, , Sende yorum yap

Bomonti’deki MOC, “üçüncü nesil kahve” konseptine dayalı bir işletme. Burada kahveyi demleme yöntemiyle hazırlıyorlar

İstanbul’da Bomonti Bira Fabrikası’nın çevresinde genelde küçük otomobil tamirhaneleri, onların arasında da Nestle’nin çikolata fabrikası vardı. Son yıllarda Bomonti’nin çevresinde yeni yeni binalar yükseldi. Bölge ortanın üstü gelir grubunun yaşadığı veya zaman geçirmeye gittiği bir bölge oldu.

Nestle çikolata fabrikasının geniş bahçesine rezidanslar yapıldı. Bu rezidanslardan birinin alt katında farklı bir kahve dükkanı var. Kahve dükkanının ismi MOC. Açılımı ”Ministry of Coffee” imiş.Türkçesi “Kahve Bakanlığı”.

Dikkati çeken, benzer kahve dükkanlarından farklı, çok geniş kapalı ve açık alana sahip olması. Geniş kapalı alanın bir köşesi kütüphane, bir köşesi  toplantı salonu, bir köşesinde kahve çuvalları… Kapalı ve açık alanlarda oturan genç kızların, erkeklerin hemen hepsinin önünde bir bilgisayar. Bir fincan da kahve.

Kahvaltı servisi de var

Hafta sonu arp sanatçısı Melis Çom’un müziği ile yoga eğitmeni Elif Akçay, salonun bir bölümünde isteyenlere yoga yaptırıyormuş (Katılım ücreti 50 lira imiş).

Kahvenin ortaklarından İlyas Ünlü ve yöneticilerinden Doğucan Cömert, MOC hakkında bilgi verdiler.

MOC, “üçüncü nesil kahve” konseptine dayalı bir işletme imiş. Üçüncü nesil kahve konsepti, değişik ülkelerdeki kahve plantasyonlarından en kaliteli kahveleri seçerek almak, çiğ kahve çekirdeğini kahve hazırlanırken kavurmak, öğütmek ve kahveyi hazırlamak imiş. Veya başka anlatımla tarladaki çekirdekten kahve içilecek fincana kadar kahve zincirini kontrol etmekmiş.

Kavurma, öğütme ve pişirme süresinin kısalığı kahvenin en iyi tadı vermesini sağlıyormuş. Dünyanın değişik yerlerinden, değişik ülkelerden getirilen kahveler, çuvallar içinde duruyor. Kahve hazırlanan köşede ise Kolombiya, Kenya, Etiyopya, Kosta Rica, Guatemala, Endonezya, Brezilya, Nikaragua, El Salvador ve Yemen kahveleri cam kavanozlarda duruyor. Hangi tür kahve kullanılacak ise çekirdek kavruluyor, öğütülüyor ve kahve hazırlanıyor. Bir kap kahve hazırlanırken 7-10 gram çiğ kahve kullanıldığını, kahvenin demleme yöntemiyle hazırlandığını söylüyorlar.

MOC’ta kahvaltı servisi var. Gün boyu kahve salata, sandviç, tatlı çeşitleriyle karın doyurmak mümkün.

 

Sende yorum yap