Bodrum’un Zuma’sı

, , Sende yorum yap

İşletenler, Zuma’nın çağdaş bir Japon izakaya’sı olduğunu söylüyor. İzakaya, yemek servisi de olan Japon barına verilen isim. Bodrum Zuma’da yemek üç mutfakta hazırlanıyor

Londra’nın ünlü Japon lokantası Zuma’nın Hong Kong’dan sonra İstanbul’da da bir şubesi açılmıştı. Ortaköy’deki Zuma, geçen yıl İstinye Park’a taşındı. İstinye Park’ta müşteri sayısı arttı.

Bodrum’da Palmarina’nın mendireğinin en ucunda yüzme havuzunun başında Zuma’nın yazlığı açıldı.

Palmarina’da Nusret, Fenix, 29 ile birlikte bu yaz en fazla ilgi gören mekanlardan biri oldu.

Zuma’yı işletenler Zuma’nın çağdaş bir Japon izakaya’sı olduğunu söylüyorlar. İzakaya, yemek servisi de olan Japon barına verilen isim. Bodrum Zuma’da yemek üç mutfakta hazırlanıyor: Ana mutfak, suşi bar ve robata (Japon usulü kömür) ızgarası. Yemekler çorba, pilav, sebzeler, deniz ürünleri, et yemekleri, nigiri suşi, sashimi, maki rolls ve ızgara çeşitleri. Gece yarısına göre müzik hızlanıyor. DJ’in çaldığı müzikle ortam bar havasına bürünüyor.

Bodrum’daki Zuma, Yalıkavak’ta, güneşin batışının en iyi izlendiği bir konumda. Masamızla Erhan Pehlivan ilgilendi. Bizi davet eden, Zuma’nın devamlı müşterilerinden olduğu için dostumuzun sipariş ettiklerini paylaştık. Önce kızarmış çıtır kalamarı (53 lira), sonra, ince dilimlenmiş yarım yağlı ton balığını (57 lira) tattık.

Wafu soslu çıtır kombu göbek salatası, ikramı, hazırlanışıyla pek farklı ve lezzetliydi (39 lira). Vasabi soslu tatlı karides (57 lira), jumbo karides tempura (62 lira) ve sebze tempura (36 lira) pek beğenildi.

Wafu soslu ızgara antrikottan (89 lira) sonra güveçte mantarlı ve trüf yağlı Japon pilavı paylaşıldı (81 lira).

Gecenin bir numarasıydı

Kâfinin ötesinde yemeği denemiştik ama davet sahibimizin ısrarıyla bütün bunların üzerine hoba yaprağına sarılı miso ile marine edilmiş morina (cod) balığı yenildi. (172 TL). Bu son balık hazırlanışı ve lezzetiyle gecenin bir numarasıydı.

Yemek, yeşil çayla hazırlanmış muzlu pasta ve dondurmayla sona erdi. Yediklerimizin fiyatlarını listeden izleyebildim. İçilen Fransız beyaz şarabın fiyatını soramadım.

Yemekler lezzetli. Sunum güzel. Servis düzgün ama fiyatlar ancak belli bir gelir grubundakilerin ödeyebileceği çizgide.

Ne var ki, her akşam saat 20.00 ve 22.00’de farklı müşteriler Bodrum Zuma’yı doldurduğuna, tek bir masa boş kalmadığına göre, bu gibi lokantalara gidebilecek gelir düzeyindekilerin sayıları hiç de az değil demektir.

 

Sende yorum yap