Altına hücum devam ediyor

, , Sende yorum yap

Altın fiyatları şimdilerde inişte. Halkımız altın alıp satma durumda olmasa da altın fiyatındaki değişime ilgi duyuyor.

Her gelir grubundaki ailelerin az çok altın birikimi var. Kimi sikke olarak, kimi bilezik, takı olarak altına sahip. Altın fiyatındaki artış, varlıkta belli bir artış olarak kabul ediliyor.

Son aylarda altın devamlı yükselişte idi. Yılbaşında gramı 131 TL olan altının gramı nisan ayı ortasında 152 TL’ye kadar yükseldikten sonra 140 TL’ye doğru inişe geçti.

ABD’de ve AB’de merkez bankalarının likiditeyi kısacağı beklentisi ve faizlerdeki yükselme, dünya piyasasında altının ons fiyatının 1.200 dolara doğru yaklaşmasına yol açtı. Altın fiyatındaki bu iniş çıkışlara rağmen bizde altına ilgi devam ediyor. Yılın ilk yarısında 174.5 ton altın ithal ettik. 2016 yılında 12 aydaki ithalat 106 ton, 2015 yılında 98 ton idi. Bu yıl mayıs ayında 48 ton, haziran ayında 46 ton altın ithalatı var. İlk 6 ayda toplam altın ithalatı 174.5 ton olmasına karşın Darphane’de ziynet altın ve altın sikke basımında kullanılan altın ilk 6 ayda 25.6 ton.

Darphanede 2016 yılının ilk altı ayında 8.6 ton, yılın tamamında 24.8 ton altın kullanılmıştı.

Bu yılın ilk 6 ayında çeyrek, yarım, tam ve beşibiryerde olarak 7.5 milyon altın basıldı. Bunun 5 milyonu çeyrek altın. Çeyrek altın hem birikim hem hediye için talebi olan altın.

Yılın ikinci yarısında neler olabilir? Altın konusunda ileriye dönük tahmin yapmak çok zor.

Dünyada altın piyasasını izleyenlerin yarısı altının onsunun 1.200 doların altına ineceğini söylerken, diğer yarısı altının onsunun yakında 1.400 doların üzerine çıkacağını söylüyor.

Görülen şu ki önümüzdeki dönemde altın fiyatları içeride dalgalanmaya devam edecek.

 

Sende yorum yap