Altın

, , Sende yorum yap

Altın

Yılbaşından buyana altının gram fiyatı 140 TL ile 145 TL arasında gidip geliyor.

Dışarıda altın fiyatlarında büyük dalgalanma olmadı.

İçeride dolar fiyatında büyük hareket yok.

Bunlar, altın fiyatının da belli koridorda kalmasını sağlıyor.

Yaz geldi. Nişan, düğün, sünnet mevsimi başladı. Bu mevsimde sikke ve Cumhuriyet altınına, altın takılara, bileziğe talep artar.

Ancak, bu yılın ilk 5 ayında ve özellikle mayıs ayında altın ithalat rakamları, alışılmış talebin üzerinde bir altın talebini işaret ediyor.

Yılın ilk 5 ayında altın ithalatı 128 tona ulaştı. Geçen yıl aynı dönemde ithalat 26 ton olmuştu.

İlk 5 ayda altın ihracatında artış yok. İhracat olmadığına göre, ithal altınların büyük kısmı yurt içinde kalmış demektir.

Darphane’de yılın ilk 5 ayında 18 ton ağırlığında altın, sikke ve Cumhuriyet altınına dönüştürüldü. Geçen yılın ilk 5 ayında Darphane’de kullanılan altın 8 tondu.

Darphane’de kullanılan altın miktarı artıyor, ama Darphane’de kullanılan altın toplam ithalatın sadece yüzde 15’i dolayında

Yurt içinde yerleşik gerçek kişilerin bankalardaki altın hesaplarındaki altının değeri ocak ayında 4 milyar 3 milyon dolarken, nisan ayında 4 milyar 800 milyon dolara yükseldi.

Banka hesaplarındaki altında büyük artış yok.

İthal edilen altınlar ihracata gitmiyor. Darphanede basılan altın miktarında artış var, ama Darphane’de basılan altın ithal altının sadece yüzde 15’i büyüklüğünde. Bankalardaki altın hesaplarında artış sınırlı.

İşte bu nedenle yılın ilk 5 ayında altın ithalatındaki büyük artış ilgi çekiyor.

Büyük olasılıkla kuyumcu kesimi stoklarını dengeliyor.

 

Sende yorum yap