1 milyar liralık sakız çiğniyoruz

, , Sende yorum yap

Sakız günümüzde bir sanayi ürünü oldu, hem de uluslararası kuruluşlar üretiyor.

Türkiye pazarında büyük payı olan Mondelez firması yetkilileri geçenlerde Türkiye’deki üretimlerini artırmak için yeni yatırımlar yapacaklarını açıkladı.

Yılda 12 ton sakız çiğniyoruz. Sakız pazarı 1 milyar liralık bir pazar.

Eski Yunan ve Maya uygarlıklarında sakız ağacından elde edilen ve mastiche dedikleri maddenin sakız gibi çiğnendiği biliniyor.

Ege Denizi’ndeki Sakız Adası’ndaki ağaçlardan elde edilen bir tür reçine olan sakız balmumuyla çiğnendi. Sakızdan çiklete geçiş Amerika Birleşik Devletleri’nde bir firmanın parlak renklerde drajeler halinde, kokulu sakız imal etmesiyle başladı. Üretici firma nane kokulu sakıza Chiclets diye ticari bir isim koymuştu. Osmanlı sarayında çok tutuldu. Harem kadınlarının sakıza olan bu ilgisi sayesinde ilgi saray dışına yayıldı.

Sakız pazarı yabancıların

Türkiye’de uluslarararası Perfetti Van Melle firması Vivident, Big Babol, Center Fresh ve Brookkly markalarıyla, gene uluslararası kuruluş olan Mondelez (eski Kent) First, falım ve Bublicicious markasıyla, Ülker ise Oneo ve Yıldız markasıyla sakız üretiyor. Perfetti Van Melle, Mondelez ve Ülker açıkladıkları pazar paylarıyla sektörün 3 büyüğü durumunda.

Kervan, Saray Gıda gibi firmalar da çiklet üretiyor ama sakız pazarına uluslararası firmalar hâkim.

Çiklet üreticileri çikleti alışılmış piyasa adıyla sakız olarak adlandırmayı tercih ediyorlar.

Sakız türleri 3 farklı grupta toplanıyor. Tatlandırıcılı çiklet, şekersiz çiklet ve şekerli çiklet. Tüketici tatlandırıcılı çikleti tercih ediyor.

Bakkal amca sakızcı oldu

Sakız satışlarının yüzde 45’ini geleneksel (bakkallar ve orta marketler) kanallarla gerçekleşiyor.

Türkiye’de büyük bir şekerleme sanayii ve şekerleme pazarı var.

Sakız bu pazarın bir parçası.

Tüketimin yüzde 74’ünü anlık tüketime yönelik şeker ürünleri, yüzde 26’sını da aile tipi tüketime uygun ambalajlı ürünler oluşturuyor. Yumuşak şeker, lolipop, stick & rulo, tablet şeker ve poşet şekerler bu pazarın önemli ürünleri.

İlginç olan şu: Yılda 12 ton sakızı çiğneyenler, çiğnedikten sonra sakızı nereye atıyorlar? Sokaklara bakınız. Kaldırımlar sakız izleriyle dolu. Ayakkabınıza o gün sakız yapışmamışsa şanslısınız.

 

Sende yorum yap